6 lat temu

Jak wybrać hotel dla psa?

Hoteli dla psów jest obecnie bardzo wiele. Który wybrać dla swojego ukochanego psa, gdy go ze sobą zabrać nie można? Gdzie zostawić zwierzaka, by być pewnym, że gdy człowiek jest na wakacjach, wczasów też zażywa jego pies?

Cennik większości hoteli dla psów oscyluje w pobliżu 50zł za dzień lub za dobę. W cenniku często spacery i wszelkie zabiegi higieniczne liczone są osobno. Niekiedy cena jest uzależniona od wielkości psa. Warto wybierać hotel, który jasno informuje co zawiera cena za dobę, ile spacerów dziennie oferuje i w jakich warunkach przebywają psy rano, w nocy i w ciągu dnia. Pytajmy, czy hotel przyjmuje szczeniaki i suczki w rui, jeśli takie zwierzęta posiadamy.

Dobrze świadczy o hotelu zaproszenie pieska z właścicielem na wizytę wstępną. W trakcie wizyty opiekunowie w hotelu są w stanie zaplanować gdzie pies będzie mieszkał i z jakim towarzyszem. Obie ludzkie strony mają czas, by porozmawiać o nawykach, komendach i upodobaniach psa. Wtedy też właściciel dowiaduje się co przywieźć dla psa do hotelu. Jednak najbardziej wizyta wstępna jest potrzebna psu. Pies nie wie, że to hotel i jego pan wróci po niego. Trzeba dać czas psu, by swobodnie obwąchał nowe miejsce. Miejsce mniej obce, stres odrobinę mniejszy. Można też zostawić psa w hotelu i wrócić po godzinie, żeby pies wiedział sobie po psiemu, że jego pan zawsze po niego wraca. Nie przywoźmy tez psa do hotelu po zmroku, bo będzie czuwał cała noc i będzie się zwyczajnie bał, bo to jego pierwsza noc w nowym miejscu. Nowe miejsce, byłoby idealnie, by było zbliżone położeniem do przyzwyczajeń psa. Pies uciekający nie będzie szczęśliwy na smyczy w gęstym lesie, gdy inne psy biegają wolno. Pies który mieszka w kojcu będzie się męczył w domowym hotelu dla psów i tutaj dotarliśmy do ważnej kwestii:

Klatki i boksy czy domowy hotel dla psów ?

Sami znacie najlepiej swoje zwierzę. Jeśli Wasz pies źle znosi towarzystwo innych psów, nie oddawajcie go do domowego hotelu, gdzie psy biegają wolno, a legowiska często są w tym samym pomieszczeniu. Hotel, który oferuje domowe warunki i niekonsekwentnie przyjmuje też psy aspołeczne, nie daje gwarancji komfortowego pobytu dla psa. Taki aspołeczny czy też zwyczajnie agresywny pies nie będzie właściwie traktowany, a dokładnie będzie złem koniecznym, zamkniętym gdzieś samotnie, podczas gdy inne psy idą na spacer, czy korzystają z innych atrakcji. Hotele klatkowe będą tu lepszym wyborem. Domowe hotele dla psów mieszczą się w prywatnych domach. Pytajmy ile psów przebywa jednocześnie w takim hotelu. Większe grono, to już duże stado, będą się odbywać tam regularne walki o hierarchię w stadzie. Trudno też jest każdemu psu zapewnić minimum uwagi, zauważyć zbliżającą się chorobę, np. przegrzanie latem czy przeziębienie zimą.
Psom podaje się leki o określonych godzinach . Część jest nerwowa w porze karmienia, trzeba też dopilnować aby każdy pies jadł swoją karmę, bo karma z miski obok może zawierać alergeny. W żadnym domowym hotelu nie wskazany jest tłok. Warto też zwrócić uwagę kim są ludzie, którym psa oddajemy, a dokładnie jakie psie doświadczenie posiadają.

Dokumenty w hotelu dla psów

Część hoteli, z wiadomych powodów, nie podpisuje umowy hotelowej. Trudno jest oddać swojego ukochanego psa obcej osobie, bez żadnej gwarancji, że zastaniemy psa po powrocie. Umowa jest ważna dla obu stron, gwarantuje wszystkim bezpieczeństwo i komfort. Kwestionariusz psi jest równie ważny. Psów w hotelu jest wiele, jeden przychodzi, drugi odjeżdża. Nie wierzę w ludzką pamięć absolutną. Informacje o psie będą ważne, gdy zostaną zapisane. Tak przykładowo powinny wyglądać dokumenty hotelowe.

Można też bezpiecznie oddać psa do kliniki weterynaryjnej czynnej całą dobę, gdzie będzie miał zawsze jedzenie, leki i spacer o właściwej porze, lecz taki pobyt, wśród cierpiących i przestraszonych stworzeń, nie będzie dla psa przyjemny.
Ogłaszają się też prywatni petsitterzy, w prywatnych mieszkaniach, lub dochodzący do naszego domu. Jeśli nie jest to ktoś absolutnie sprawdzony, nie gwarantuje bezpieczeństwa psu, a raczej wątpliwą przyjemność samotnego spędzania czasu przez większą część dnia.

Dobrym wyjściem jest oddania na wakacje psa do miejsca, w którym się urodził i wychowywał przez pierwsze miesiące życie, czyli najczęściej do hodowcy. Pies dobrze pamięta zapach i poczucie bezpieczeństwa przy mlecznym brzuszku mamy, hodowca zna rasę i wie co zwierzę lubi najbardziej.

Życzę dobrego i bezstresowego wypoczynku człowiekowi i jego psu.

Tech. Wet. Renata Zając

Rodzinny hotel dla psów pod Poznaniem www.hotelpiesnawczasach.pl