6 lat temu

Światowy Dzień Gwiezdnych Wojen


4 maja to dzień ważny dla każdego fana Gwiezdnych Wojen – Światowy Dzień Star Wars: „May the 4th”. Nazwa pochodzi oczywiście od znamiennych słów powtarzanych w niemal każdej odsłonie tej serii: „May the Force Be With You”. To nieoficjalne wydarzenie zostało stworzone przez fanów, lecz szybko zyskało akceptację właścicieli marki i obecnie na całym świecie organizowane są imprezy świętujące globalny sukces Gwiezdnych Wojen.

Od swojej premiery 25 maja 1977 r. film George’a Lucasa, zwany wtedy po prostu „Gwiezdne Wojny”, momentalnie zawładnął sercami widowni, a jego kolejne odsłony do dziś wyczekiwane są z ogromnym entuzjazmem. Na początku niewiele osób wierzyło w powodzenie tego projektu, nawet wytwórnia filmowa 20th Century Fox, która odstąpiła Lucasowi prawa do sprzedaży zabawek i gadżetów związanych z marką. Po sukcesie filmu okazały się żyłą złota, gdyż zainteresowanie rzeczami z charakterystycznym logo przerosło oczekiwania wszystkich producentów.

Premiera „Star Wars”, 1977r.

„Gwiezdne Wojny” wyznaczyły nowy kierunek w historii kina oraz zmieniły sposób kręcenia filmów. Dzięki nowatorskim efektom specjalnym i przemyślanym montażu film zarobił na siebie z nawiązką, a Lucas mógł samodzielnie sfinansować kolejne części. Jego firma – Lucasfilm stała się imperium, mając oddziały tworzące m.in. efekty specjalne (Industrial Light & Magic), gry komputerowe (LucasArts) czy dźwięk i muzykę (Skywalker Sound, THX). W 2012 r. firmę wraz ze wszystkimi zależnymi spółkami przejął Disney i od tej pory właśnie ten gigant dostarcza spragnionym fanom nowej rozrywki.

Do tej pory powstało 12 pełnometrażowych filmów opowiadających historie dziejące się dawno, dawno temu, w odległej galaktyce: oryginalna trylogia („Nowa Nadzieja”, „Imperium Kontratakuje”, „Powrót Jedi”), trylogia prequeli („Mroczne Widmo”, „Atak Klonów”, „Zemsta Sithów”), dwa z trzech filmów z trylogii sequeli („Przebudzenie Mocy”, „Ostatni Jedi”), dwa filmy o Ewokach („Karawana Śmiałków”, „Bitwa o Endor”), należące do serii antologii „Łotr 1” i zapowiadany na 25 maja 2018 r. nowy film o młodym Hanie Solo. A to nie koniec, ponieważ oprócz Epizodu IX, będącego zwieńczeniem historii sequeli, zapowiedzianych jest również kilka innych produkcji, osadzonych w świecie Star Wars, w tym film o Obi-Wanie Kenobim oraz serial aktorski. Są także seriale animowane: „Wojny Klonów”, „Rebelianci”, „Forces of Destiny” i starsze animacje: „Droids”, „Ewoks Adventures”.

Ciekawostką jest, że powstała jeszcze jedna produkcja – „Star Wars Holiday Special”. Jednak ten godzinny telewizyjny koszmarek okazał się tak zły, że sam George Lucas przyznał, że się go wstydzi i najchętniej zniszczyłby każdą istniejącą kopię!

Historię Gwiezdnych Wojen wzbogacają również niezliczone ilości książek, komiksów i gier, z których większość przestano uważać za kanon i oznaczono mianem „Legend” wraz z przejęciem marki przez Disneya. Oczywiście nadal produkowane są nowe publikacje, poszerzające uniwersum.

W tym roku z okazji Światowego Dnia Star Wars, już po raz piąty warszawska grupa Star Wars Artistic Team (S.W.A.T.) organizuje imprezę w Forcie Sokolnickiego w Warszawie. 5 maja każdy fan, młodszy i starszy, będzie miał okazję wkroczyć do świata Gwiezdnych Wojen, dzięki kosmicznym atrakcjom! M.in. można wziąć udział w szkoleniu Padawanów, ataku na Gwiazdę Śmierci w kokpicie X-Winga, konkursach wiedzy o sadze, zabawie klockami LEGO, spróbować walki na miecze świetlne czy strzelania z blasterów do celu oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z bohaterami Gwiezdnych Wojen: rycerzami Jedi, księżniczkami, szturmowcami, a nawet z samym Darthem Vaderem i Imperatorem Palpatine.

Grupa S.W.A.T. od wielu lat zrzesza fanów w każdym wieku, organizując comiesięczne spotkania pod nazwą „Kantyna S.W.A.T.” w Forcie Sokolnickiego. Działa także na polu wspierania organizacji pożytku publicznego w tym: domów dziecka, szpitali, domów kultury oraz innych instytucji zainteresowanych współpracą, poprzez udział i współorganizowanie imprez przeznaczonych dla dowolnego kręgu odbiorców.

Z roku na rok zainteresowanie imprezą Star Wars Day jest coraz większe, a do Fortu Sokolnickiego przybywają tłumy miłośników gwiezdnej epopei, dlatego warto być na miejscu trochę wcześniej, gdyż do tradycji należy już czekanie na wejście w dość długiej kolejce (z uwagi na rozmiary Fortu, w środku może przebywać ograniczona liczba fanów). Mimo tego moc atrakcji dostępnych na miejscu z nawiązką rekompensuje oczekiwanie, a dzięki strefom aktywności rozlokowanym wokół budynku, dzieci nie będą narzekać na nudę.

Niech Moc będzie z Wami!

 

Zobacz:

Zdjęcia z planu pierwszych Gwiezdnych Wojen

Psychologia Gwiezdnych Wojen: Ciemna Strona

Gdyby Gwiezdne Wojny wydarzyły się na prawdę