6 lat temu

Najstarsze miejsca w Warszawie

Warszawa to miasto, z którym historia obeszła się brutalnie – w latach 1944 i 1945 niemieckie wojsko zniszczyło aż 30% przedwojennej zabudowy lewobrzeżnej części miasta. Do dziś jednak możesz zobaczyć w stolicy wiele zabytkowych miejsc. Poznaj najciekawsze z nich!

Czy wiesz, że prawdziwym pomnikiem historii jest jeden z hoteli, w których możesz się zatrzymać przy okazji wycieczki do Warszawy? Sofitel Warszawa Victoria (dawniej znany po prostu jako „Victoria”) wybudowany w 1976 roku to symbol PRL-owskiego luksusu, który utrwalił się w polskiej popkulturze – między innymi w serialu „07 zgłoś się”. Zarezerwuj nocleg w Sofitel Warszawa Victoria z AccorHotels już teraz i odkryj inne warszawskie zabytki.

Stare Powązki – zobacz jeden z najstarszych cmentarzy w Warszawie

Co prawda najstarszym cmentarzem w Warszawie jest Cmentarz Kamionkowski, powstały na przełomie XIII i XIV wieku, ale to Stare Powązki przyciągają codziennie tłumy turystów. Założono je w 1790 roku. Początkowo warszawiacy bali się tego cmentarza – znajdowało się bowiem w sporej odległości od centrum miasta, co wywoływało skojarzenia z miejscem, gdzie chowa się osoby wyrzucone poza nawias społeczny. Pierwszą osobą, która spoczęła na Cmentarzu Powązkowskim (a dokładnie: w cmentarnych katakumbach), był ks. Wincenty Bartłomiej Skrzetuski. Co ciekawe, jedną z ostatnich sławnych osób pochowanych w katakumbach Starych Powązek był Czesław Niemen.

Początkowo Stare Powązki zajmowały obszar 2–2,5 hektara, ale na przestrzeni wieków rozrosły się aż do 43 hektarów. Na szczęście cmentarz nie ucierpiał znacznie w trakcie wojny, dzięki czemu do dzisiaj zachowały się nagrobki z XIX wieku i początku XX wieku należące do takich postaci polskiej kultury, jak: Bolesław Prus, Władysław Reymont czy Józef Elsner (nauczyciel Fryderyka Chopina).

Cerkiew Marii Magdaleny – Warszawa innych wyznań

Do dzisiaj w okolicy Dworca Wileńskiego możemy podziwiać Cerkiew Marii Magdaleny (a właściwie: Sobór metropolitalny Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny) wybudowaną w 1869 roku. Świątynia ocalała w czasie II wojny światowej w dość osobliwych okolicznościach. XIX-wieczne cerkiewne dzwony zostały co prawda zdewastowane przez niemieckich żołnierzy z zamiarem przetopienia ich na pociski. Zachowały się jednak do dziś, bo okazało się, że… są one wykonane z niewłaściwego do tego celu stopu metali. Aktualnie dzwony zdobią lewą stronę głównego wejścia do świątyni.

Los sprzyjał Cerkwii Marii Magdaleny nie tylko w czasie II wojny światowej. Imponująca budowla z pięcioma kopułami jest jedną z dwóch warszawskich cerkwi, które ocalały przed wyburzeniem po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Grodzisko na Bródnie – poznaj miejsce, w którym mieszkali pierwsi warszawiacy

Na terenie dzisiejszego parku leśnego na Bródnie można zobaczyć tajemnicze pagórki, zwane przez mieszkańców „Zagórkami”. Są one jedyną pozostałością po Grodzie Bródno, który znajdował się w tym miejscu od przełomu IX i X wieku. Powstanie osady było najprawdopodobniej związane z polityką Piastów, którzy poprzez tworzenie sieci grodów chcieli umocnić nowo powstałe państwo. Zachowane do dziś pagórki wyznaczają zasięg dawnego grodu (najprawdopodobniej: 47 na 40 metrów). Badania archeologiczne wskazują, że mieszkańcy grodziska na Bródnie zajmowali się głównie hodowlą zwierząt, kowalstwem i tkactwem. Gród istniał najprawdopodobniej do połowy XI wieku, kiedy to (z nie do końca wyjaśnionych powodów) mieszkańcy musieli go opuścić.

Las Bródnowski znajduje się w sporej odległości od centrum miasta. Hotele w Warszawie dostępne w ofercie AccorHotels zapewnią Ci jednak odpoczynek przed kolejnymi spacerami, podczas których będziesz śledzić warszawskie zabytki.