Żywice naturalne i ich syntetyczne odpowiedniki

Natura bezustannie zaskakuje nas swoimi rozwiązaniami. Rozumiejąc świat przyrody człowiek uczy się ulepszać rzeczywistość. Niezwykła substancja – żywica – znalazła wiele zastosowań, a nawet sztuczne naśladownictwo. Poznaj krótką charakterystykę żywic naturalnych oraz syntetycznych.

Żywica w przyrodzie szybko zasklepia rany drzewa i ułatwia ich regeneracje. Jest nierozpuszczalną w wodzie substancją, niezwykłą mieszaniną nielotnych związków organicznych, terpenoidów (są to kwasy żywiczne) oraz związków fenolowych. Rośliny wydzielają żywicę w gęstej, lepiej postaci, która z czasem nabiera innych, potrzebnych przyrodzie właściwości. Przyczyną żywicowania mogą być różne czynniki, takie jak zmiany klimatyczne lub zagrożenie obcymi organizmami. Człowiek, obserwując naturę, od wielu wieków zachwyca się uzdrawiającym drzewa działaniem żywicy wyciekającej z pni i konarów. Nic więc dziwnego, że substancja ta bardzo szybko trafiła do składu produktów mających wspierać ludzkie zdrowie i samopoczucie.

Naturalne żywice z drzew i roślin znajdują ogromne zastosowania. Znajdziesz je w lekach, kosmetykach, a nawet w gumie do żucia. Wzbudzającą emocje żywicą jest haszysz, substancja kwiatostanu konopi indyjskiej. Poza tym, przecież to żywica po wiekach przerodziła się w słynny bałtycki bursztyn. Stanowi on formę, w której do naszych czasów przetrwały żywice kopalne.

Cechy naturalnych wydzielin roślin i drzew zainspirowały licznych naukowców i wynalazców do stworzenia substancji syntetycznych powielających właściwości żywic. Popularną współcześnie grupą żywic syntetycznych są żywice silikonowe, które stosuje się w chirurgi kosmetycznej jako hydrożele, czyli implanty piersi czy ust. Żywice silikonowe znasz również jako kit uszczelniający, gumy oraz jako popularne składniki smarów, olejów, czy farb.

Zdolność łączenia, elastyczność, a jednocześnie twardość żywic naturalnych już dawno wzbudziła zainteresowanie branży budowlanej i remontowej. Przykładem tego są żywice epoksydowe, które potrafią stworzyć nierozpuszczalne i nietopliwe sztuczne tworzywa. Żywice epoksydowe są niezwykle przyczepne do materiałów oraz stosunkowo odporne na agresywne działanie substancji chemicznych.

Żywice epoksydowe znalazły zastosowanie jako substancja lepiąca elementy konstrukcyjne, w tym jako powłoka chroniąca na mostach drogowych i kolejowych. Można z nich stworzyć doskonałą hydroizolację obiektu budowlanego, izolator przewodów i elementów elektrycznych, ozy substancję łączącą ze sobą metale. Służą też do kompleksowego tworzenia form twardych. Żywice epoksydowe stosuje się do budowy nawierzchni tarasów i wielopoziomowych parkingów.

Zdecydowanie bardziej elastyczne są żywice poliuretanowe. Dzięki swojej elastyczności są odpornymi na mikropęknięcia i zarysowania podłogami, dobrze tłumiącymi odgłosy. Żywice poliuretanowe są jednak mniej twarde od epoksydowych.