6 lat temu

Ile kosztuje wydanie własnej książki?

Każdy z nas zna jakąś osobę, która ma coś ciekawego do powiedzenia i chciałaby wydać własną książkę. Cały proces wydawniczy może wydawać się skomplikowany, czasochłonny i kosztowny, dziś dowiemy się, jak to naprawdę jest.

Najpopularniejszym sposobem na wydanie książki wydaje się zaniesienie swojej powieści do wydawnictwa i przechodzenie przez ciężki proces wydawniczy. Już pierwszy etap może być wyjątkowo trudny, bo ktoś musi przeczytać naszą książkę – co zajmuje często wiele czasu – a następnie zdecydować o tym, czy zostanie ona wydana, czy nie. Od razu powiemy, że naprawdę bardzo mały odsetek książek zostaje w ten sposób wydanych, a większość autorów chodzi ze swoim oryginałem od wydawnictwa do wydawnictwa i liczy na to, że w końcu ktoś się zgodzi.

Takie przygody przeżywali nawet znani i lubiani dziś autorzy, więc przez to widzimy, że ten proces wcale nie jest taki dobry, a często może działać po prostu ze szkodą dla autorów i czytelników, bo oto całkiem dobra książka nie zostanie doceniona przez wewnętrznego recenzenta. Kolejnym minusem jest to, że wydawnictwa mają często wymagania co do treści i chcą mieć na nią wpływ.

Nowe możliwości

Przy dzisiejszym rozwoju technologii mamy dostęp do ogromnej liczby rozwiązań, które nie istniały jeszcze kilkanaście, czy nawet kilka lat temu. Świat otwiera przed nami tyle nowych dróg, że nawet nie jesteśmy w stanie ze wszystkimi się zapoznać, więc nasze umysły pozostają przy starych przyzwyczajeniach. W końcu: co mogło zmienić się w procesie wydawania książek, odkąd mamy internet? Odpowiadamy: Wszystko.

Dziś wcale nie musimy przechodzić przez proces wydawniczy. Bez biegania, bez niepokoju i bez niepewności możemy skorzystać z nowych technologii i…

Wydać książkę samemu!

Metoda działania jest bajecznie prosta. Jeśli mamy już treść książki, to wystarczy skorzystać z jednego z serwisów internetowych. Za przykład posłuży nam portal www.wydacksiazke.pl, który jest w tej chwili najbardziej intuicyjnym przedsięwzięciem tego typu. Na portal przesyłamy plik z naszą książką i okładką, wybieramy rodzaj papieru, rozmiar książki, wpisujemy liczbę egzemplarzy, które chcemy wydrukować i zlecamy realizację. Voilà!

Ile to kosztuje

Korzystając z tej opcji, koszty druku ponosimy sami, ale okazuje się, że ekonomicznie jest to dla nas o wiele korzystniejsza sytuacja. Kiedy wydajemy książkę przez wydawnictwo, to za każdy sprzedany egzemplarz do kieszeni autora trafia tylko niewielka kwota, a pozostałą część ceny stanowią: prowizja wydawnictwa, prowizja księgarni, podatek, koszty druku, koszty kolportażu itd.

Wróćmy więc do tego, co najbardziej nas interesuje: ile kosztuje wydruk własnej książki. Odpowiedź jest znów bardzo prosta: to zależy. Zależy od jej długości, jakości i kilku innych czynników. W przykładach posłużymy się kalkulatorem cen z wcześniej wspomnianej strony.

Przykład 1. Typowe fantasy / kryminał / thriller

Typowa książka tego rodzaju to około 230 stron, wydruk czarno-biały, kolorowa okładka, całość w rozmiarze A5. Wprowadzamy te wartości do kalkulatora i sprawdzamy nasze koszta. Wyglądają one następująco:

Przy nakładzie 100 sztuk zapłacimy 11,57 zł / szt – w porównaniu do kosztów tradycyjnych to wciąż dobra oferta, ale już przy nakładzie 1000 sztuk zapłacimy tylko 5,42 zł / szt.

Przykład 2. Krótka książka

Pomyślmy o krótszej pozycji – takiej na 50 stron. Opcje podobne jak wcześniej. Tym razem koszt to 5,84 zł przy nakładzie 100 sztuk i już tylko 3,50 zł przy nakładzie 1000 szt.

Nie ma się czego bać

Jak widać, proces tworzenia jest szybki i łatwy i w porównaniu do tradycyjnych wydawnictw mamy szansę zrobić to naprawdę tanio. Pieniądze będziemy musieli wyłożyć sami, ale zarobki ze sprzedaży będą nieporównywalnie większe. Co jest dość zaskakujące, bo wydawałoby się, że powinno być całkiem na odwrót.

Jeśli więc jesteś osobą, która myśli o wydaniu książki, to wiedz, że możesz zrobić to bez wydawnictwa, a jeśli znasz kogoś, kto świetnie pisze i myśli o własnej książce, to daj mu znać o takich możliwościach! Ten sposób wydania to zupełnie nowy świat. To też czysta korzyść dla naszych półek z książkami, które będziemy mogli zasilać niezależnymi pozycjami świetnych indywidualistów.