Internet światłowodowy – najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Obecnie chyba nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez internetu. Większość ludzi pracuje korzystając z internetu, uczymy się przez internet, szukamy tam rozrywki, komunikujemy się. Nowoczesna technologia pozwala nam niemal w każdej chwili i w każdym momencie być online. Naukowcy wciąż szukają najbardziej optymalnego i korzystnego sposobu na połączenie z internetem. Coraz częściej można usłyszeć o ultra szybkich łączach światłowodowych, a dostawcy usług internetowych, tak jak UPC, zaczynają świadczyć swoje usługi użytkownikom domowym za pomocą technologii FTTH (Fiber To The Home), czyli tzw. światłowód do domu. Na czym polega ta technologia? Jak działa internet światłowodowy w Polsce? Dowiedz się wszystkiego o internecie światłowodowym!

Co to jest światłowód?

Światłowód jest to specyficzny rodzaj falowodu, czyli medium transmisyjnego fali elektromagnetycznej. Stworzony jest z przeźroczystego włókna szklanego oraz tworzyw sztucznych. Przesyła dane za pomocą światła, przez co pracuje błyskawicznie i nie jest narażony na negatywny wpływ warunków atmosferycznych czy zakłócenia pola elektromagnetycznego. Pod względem szybkości i jakości przepływu informacji światłowody stanęły wysoko ponad wszelką konkurencją. Co więcej, daje on możliwość wykorzystania bardzo szerokiego pasma, dlatego nadaje się on szczególnie do telefonii, transmisji danych i sygnałów telewizyjnych w formie cyfrowej.

Jak działa internet światłowodowy? – technologia FTTH

Internet światłowodowy to w tej chwili najszybszy internet, dający nawet 1000 Mb/s. Bazuje on na technologii FTTH (ang. Fiber To The Home), czyli infrastrukturze, w której światłowód łączy centralę bezpośrednio z mieszkaniem klienta. Pomiędzy dostawcą i domem Klienta nie instaluje się żadnych aktywnych urządzeń, co przekłada się na bezawaryjność. Internet światłowodowy dosyć szybko wypiera tradycyjne sposoby na połączenie się z siecią. Przy starszych typach internetu użytkownikowi często doskwierały przede wszystkim: wysoka awaryjność łącza i niska odporność na wszelkie warunki pogodowe oraz ograniczenie, dotyczące samych parametrów łącza – średnia możliwa przepustowość na poziomie 8-10 Mb/s. Przewaga światłowodu nad miedzianym kablem to nie tylko znacznie większa szybkość, niezawodność, ale i niższe koszty utrzymania.

Internet światłowodowy – prędkość

Prędkość światła jest największą znaną nam prędkością. Dzięki niej możliwe jest przesyłanie informacji na bardzo duże odległości w ułamkach sekund – prędkość przesyłu w połączeniu międzykontynentalnym to nawet 5Tb/s! Wiązka fotonów poruszająca się z olbrzymią prędkością cienkim niczym włos przewodem odbijając się od jego ścianek. Operatorzy proponują nam różne poziomy prędkości w zależności od naszych potrzeb, np. UPC ma internet światłowodowy w 3 ofertach do wyboru – 60 Mb/s, 120 Mb/s i 250 Mb/s.

Internet światłowodowy – podłączenie. Na czym polega?

Najpierw technicy ustalają, z którego słupa teletechnicznego wykonać instalację do budynku, następnie po wprowadzeniu instalacji instalują puszkę abonencką, w której zbiega się instalacja światłowodowa, a na końcu łączą to z przełącznicą naszego konwertera, czyli routerem. O nic nie musisz się martwić, wszystkim zajmą się specjaliści.

Po zainstalowaniu technologii światłowodowej możliwy staje się także dostęp do szeregu usług dodatkowych. Przede wszystkim na jednym kablu światłowodowym uruchomić można nie tylko Internet, ale również telewizję i telefon stacjonarny. Dowiedz się więcej o ofercie UPC i ciesz się niezakłóconym internetem!