Zielone budynki – inteligentne i ekologiczne

Inteligentne, a zarazem ekologiczne budownictwo w wielu krajach na świecie jest już normą. Również w Polsce powoli rośnie popularność smart building. Ostatnio dość głośno zrobiło się o tak zwanych zielonych budynkach. W czym tkwi ich fenomen?

Czym są zielone budynki?

Zielone budynki łączą ekologię i nowoczesność. Powstają one w oparciu o zrównoważony rozwój i dbałość o środowisko naturalne. Ich budowa oraz eksploatacja, a także ewentualna modernizacja nie ma przyczyniać się do zanieczyszczenia środowiska oraz nadmiernego zużycia surowców naturalnych. Ponadto w ramach takiego budownictwa zmniejsza się pobór energii, wykorzystuje materiały przyjazne środowisku, energię odnawialną oraz tworzy tereny zielone wokół budynków. Zielone budynki nie mogą ponadto zaburzać ani nadmiernie uszkadzać dotychczasowego krajobrazu. Warto także wiedzieć, że ekologiczne budownictwo ma nie tylko służyć naturze, ale również być nieszkodliwe dla człowieka.

Założenia zielonego budownictwa

Zielona architektura wiążę się również z budową naturalną, czyli możliwie jak największym wykorzystaniu materiałów naturalnych, dostępnych bardzo blisko. Wychodzi się również z założenia, że nie jest właściwą metodą burzenie starych budynków, tylko odnawianie ich w ekologiczny sposób. Modernizacja szkodzi środowisku znacznie mniej niż budowa. Ponadto zakłada się najmniejszą możliwą powierzchnię całkowitą budynku. O wiele lepiej jest pomyśleć nad odpowiednim zagospodarowaniem budynku niż budować większy. Oprócz tego zielone budownictwo zakłada ograniczenie rozprzestrzeniania się miasta, nawet jeśli miałoby ono być ekologiczne.
Które materiały są dozwolone w zielonym budownictwie? Przede wszystkim drzewa pochodzące z lasów, które posiadają certyfikat dobrego zarządzania zasobami leśnymi. Oprócz tego doskonała jest słoma, bambus, metale, które pochodzą z odzysku, surowce, które nadają się do recyklingu, glina, wapień, gruz pochodzący z rozbiórek itp.

Połączenie rozwiązań ekologicznych i rozwiązań smart

W zielonych, a zarazem inteligentnych budynkach systematycznie sprawdzana jest temperatura, jakość powietrza, oświetlenie, emisja zanieczyszczeń. Sprawdza się, czy nie są emitowane toksyczne gazy. Taka kontrola może znacznie podwyższyć samopoczucie osób przebywających w takim budynku. Istotną kwestią jest także kontrola osiadania wilgoci. Wilgoć przyczynia się powiem do namnażania bakterii, roztoczy, pleśni. Aby ograniczyć wilgoć kładzie się między innymi drewniane podłogi, a rezygnuje z typowych materiałowych dywanów.

Jak widać, zielone budynki wcale nie muszą być abstrakcją. Wiele rozwiązań jest możliwych do zastosowania i właśnie one tworzą przyszłość budownictwa, poznaj je z nami i firmą WPIP z Poznania