6 lat temu

Zaskakujące fakty na temat ludzkiego ciała

Ludzkie ciało działa jak doskonale zaprogramowany komputer. Wszystko się ze sobą łączy i uzupełnia, sprawiając, że organizm wciąż jest niezmiennie fascynujący i kryje w sobie nadal wiele tajemnic. Dziś poznamy kilka zaskakujących faktów na temat ludzkiego ciała!

JĄDRA

Ludzkie jądra produkują codziennie ponad 10 milionów plemników, a każdy z nich ma 0,006 mm! Jeśli nie mogą wydostać się na zewnątrz podczas wytrysku, obumierają, zwalniając miejsce następnym. Podczas wzwodu w penisie gromadzi się około 3 miliony plemników. Zakładając, że jeden mężczyzna codziennie zużywałby cały swój wyprodukowany materiał genetyczny, populacja świata zostałaby podwojona w ciągu sześciu miesięcy.

PŁUCA

Ludzkie płuca zawierają ponad 300 000 naczyń krwionośnych. Gdyby połączyć je ze sobą, miałyby one 2400 kilometrów metrów długości. W ciągu całego życia wykonujemy ponad 500 milionów oddechów.

KOŚCI

W ciele mamy 206 kości i 32 zęby, co stanowi 14% całej masy ciała. Kości ludzkie są twarde niczym granit. Gdyby stworzono cegłę z ludzkich kości, byłaby ona w stanie utrzymać ciężar nawet dziewięciu ton. Co ciekawe, nie są one największymi mocarzami w naszym ciele. Twardsze od kości, jest szkliwo nazębne, które swoją wytrzymałość zawdzięcza dużej ilości minerałów i wapnia.

SKÓRA

Doskonale wiemy, że węże zrzucają starą skórę i wymieniają na nową. Ludzie także wymieniają skórę, tyle że w nieco mniej spektakularny sposób. Człowiek w ciągu swojego życia traci, a właściwie wymienia od 18 do 22 kilogramów skóry.

KREW

Wiele osób jest przekonanych, że krew jest czerwona z powodu ilości żelaza w niej zawartej. Jednak czerwony kolor nie ma nic wspólnego z żelazem. Wewnątrz każdej komórki krwi znajduje się pierścień hemoglobiny-porfiryna, która wiążąc się z tlenem, sprawia, że struktura pierścienia ulega zmianie i wydaje się czerwona. W zależności od utlenienia krwi może ona posiadać różne odcienie czerwieni.

TKANKI

Tkanki ciała potrzebują nawet dwóch lat, aby w pełni zregenerować się po głębokich cięciach, takich jak te, które zdarzają się w wyniku zabiegu chirurgicznego, mimo że proces rozpoczyna się zaraz po tym, gdy nastąpi „uszkodzenie”. W ciągu mniej niż sekundy naczynia krwionośne zaczynają się zacieśniać w celu zmniejszenia przepływu krwi do obszaru, a płytki krwi są wysyłane, aby pomóc w krzepnięciu. Niektóre składniki krwi, takie jak wapń, witamina K i białko tworzą pewien rodzaj „sieci”, która utrzymuje płytki w miejscu, gdzie jest rana i zaczyna tworzyć się skrzep.

JĘZYK

Jeżeli porównamy stosunek siły do wielkości, język jest najsilniejszym mięśniem w organizmie człowieka i jest połączony z ciałem tylko z jednej strony. Niesamowitym jednak jest fakt, że język, podobnie jak linie papilarne, jest unikatowy i niepowtarzalny dla każdego człowieka. Na języku znajduje się około 10 tysięcy kubków smakowych, przy czym panie mają ich więcej niż panowie. Kubki smakowe obumierają i są zastępowane nowymi, stąd tzw. zmienne smaki. Z wiekiem kubki smakowe regenerują się coraz słabiej. Do ich obumierania przyczyniają się także palenie papierosów, czy picie dużych ilości mocnej kawy.

OCZY

„Brzoskwinia to owoc, a nie kolor”. Często możemy usłyszeć taką odpowiedź od poirytowanych panów, dla których kolor, to po prostu kolor, nie paleta odcieni. Jednak człowiek potrafi rozróżnić, choć niekoniecznie nazwać, nawet 10 milionów kolorów. Wszystko ze względu na to, że człowiek posiada od 5 do 7 milionów czopków, czyli komórek światłoczułych, dzięki którym oko potrafi zauważyć nawet najmniejsze różnice w odcieniach. I jest prawdą to, że kobiety lepiej rozpoznają kolory, a to dlatego, iż posiadają one więcej receptorów światła.