6 lat temu

10 ciekawych faktów o chińskim Nowym Roku

Chiński Nowy Rok (Festiwal Wiosny) to ważne święto nie tylko w Chinach, ale również w innych krajach Azji. Oto 10 interesujących faktów na temat tego istotnego i popularnego święta.

1. Data jest ruchoma!

Data chińskiego Nowego Roku co roku jest inna, jednak zawsze wypada w przedziale od 21 stycznia do 20 lutego i jest zależna od chińskiego kalendarza księżycowego.

2. Święto nosi dziwną nazwę „Festiwalu Wiosny”.

Chociaż jest zima, Chińczycy nazywają swój Nowy Rok „Festiwalem Wiosny” (春节 chūnjié /chwnn-jyeah/), ponieważ ‘Początek wiosny’ (4-18 lutego) to pierwsza pora roku w tradycyjnym kalendarzu słonecznym. I chociaż zimowa pogoda nadal trwa, ‘Początek Wiosny’ oznacza koniec najzimniejszego okresu zimy, kiedy to Chińczycy przygotowują się już na nadejście wiosny.

3. Każdy chiński Nowy Rok to również rok nowego, zodiakowego zwierzęcia.

Chińskie znaki zodiaku: Bardzo starym zwyczajem, jest nadawanie latom nazwy jednego z 12 zwierząt figurujących w chińskim zodiaku. Dla przykładu, 2018 będzie rokiem Psa. Wielu Chińczyków nadal bardzo wierzy w astrologię i inne przesądy związane z Nowym Rokiem.

Skupiają się na priorytetach takich jak: naprawianie wyrządzonych szkód, pojednywanie się z innymi ludźmi, unikanie obelg i odnawianie starych znajomości. Kupują nowe ubrania, dają prezenty i sprzątają domostwa.

4. Festiwal obchodzi ¼ populacji planety.

To okres tygodnia ferii zimowych w Chinach, podobnie jak okres między Świętami a Nowym Rokiem w innych krajach. Chińskie szkoły są zamknięte przez miesiąc, a uniwersytety jeszcze dłużej. Chiny, Hong Kong, Makau i dziewięć innych azjatyckich państw mają święto państwowe.

Ilość populacji oraz dni święta państwowego w poszczególnych krajach:
– Chiny: 1.3 miliardów ludzi – trzy dni świąt.
– Indonezja: 250 milionów ludzi – jeden dzień świąt.
– Wietnam: 90 milionów ludzi – co najmniej trzy dni świąt, lecz czasami ten okres wydłuża się do tygodnia, podobnie jak w Chinach uwzględniając weekendy.
– Korea Południowa: 50 milionów ludzi – trzy dni świąt.
– Malezja: 30 milionów ludzi – dwa dni świąt.
– Korea Północna: 24 miliony ludzi – trzy dni świąt.
– Tajwan: 24 miliony ludzi – cztery dni świąt.
– Brunei: jeden dzień świąt.
– Singapur: dwa dni świąt.
Hong Kong: trzy dni świąt lub cztery, jeśli zaczynają się w niedzielę.
– Makau: trzy dni świąt lub cztery, jeśli zaczynają się w niedzielę.

5. Miliardy czerwonych kopert

Te czerwone koperty zawierające w środku pieniądze, przekazywane są młodzieży przez starszych, pracownikom przez pracodawców i podwładnym przez władców. Służą, jako specjalna premia noworoczna.

6. Huczne świętowanie w Londynie i Hong Kongu.

500 tysięcy ludzi zebrało się z okazji chińskiego Nowego Roku w londyńskim Chinatown, na placu Trafalgar i głównych ulicach Londynu w 2015 r.

W Hong Kongu ważnym zwyczajem są wyścigi koni. Najpopularniejsze z nich odbywają się trzeciego dnia Festiwalu Wiosny, gdzie 100 000 podekscytowanych miłośników wyścigów zbiera się na torze Sha Tin. Widownia z zapartym tchem ogląda pokazy wielkiego otwarcia, pokazy tańca lwów oraz rozmaite występy kulturowe.

7. 4% światowej populacji jest w ciągłym ruchu.

200 milionów Chińczyków przemierza długie dystanse podczas święta, a szacowana łączna ilość podróży w samych Chinach to około 3.5 miliarda. Dla porównania mniej niż 100 milionów ludzi pokonuje odległość większą niż 80 kilometrów w trakcie świąt Bożego Narodzenia w Stanach Zjednoczonych, według danych Amerykańskiego Związku Motorowego.

Dziesiątki milionów ludzi podróżuje również w innych krajach Azji.

8. Największe zużycie fajerwerków na świecie.

W żadnej godzinie na świecie nie uświadczy się takiej ilości fajerwerków jak w Chinach o północy, w noc Nowego Roku. Chiny produkują około 90% światowych zasobów sztucznych ogni.

Fajerwerki mają na celu odstraszenie złych duchów. Większość Chińczyków wierzy, że światło i huki wytwarzane przez sztuczne ognie przerażają demony i złe duchy.

9. Festiwal Latarni kończy 16 dni świętowania.

Tradycyjnie, w ciągu 16 dni od Nowego Roku, aż do Festiwalu Latarni, odbywają się różne świąteczne aktywności.

Festiwal Latarni: Wieczorem, 15 dnia pierwszego roku księżycowego (2 Marca 2018 r.), w noc pełni księżyca, rodziny zbierają się na kolację, a następnie idą oglądać pokazy fajerwerków i zapalają latarnie, które są zawieszane dla dekoracji, puszczane w niebo, lub na rzece.

10. „Xinnian Kuaile” oznacza „Szczęśliwego Nowego Roku”.

Xīnnián kuàilè! (新年快乐). Wymawia się sshin-nyen kwhy-luh, tak przy okazji.

Dodatkowe fakty:

– Chiński Nowy Rok to ciężki okres dla „starych” singli!

Nowy Rok w Chinach to radosny okres dla większości ludzi, lecz dla singli powyżej wieku matrymonialnego już nie. Rodzice i krewni uważają, że powinni się ustatkować. W Chinach, kobiety uważa się za zdatne do ożenku do 30 roku życia, a mężczyzn – do 32 roku życia. Ci, którzy nie założą rodziny przed tym wiekiem, uważani są za wyrzutków społeczeństwa.

Rodzice takich osób są niezwykle niecierpliwi. Tak więc Nowy Rok dla każdego singla wiąże się z ogromnym stresem, powodowanym przez żenujące przesłuchania. Zdesperowani rodzice potrafią nawet aranżować randki (oczekując małżeństwa) swoim dzieciom.

Aby rozwiązać ten problem, stworzono ciekawe, i czasem absurdalne w skutkach rozwiązanie – wynajmowanie chłopaka lub dziewczyny na Nowy Rok. Istnieje wiele stron internetowych i agencji wyspecjalizowanych w tym biznesie. Taobao, największa chińska strona usługowa (odpowiednik polskiego Allegro – przyp. tłum.), posiada specjalnie dedykowaną sekcję dla fałszywych chłopaków i dziewczyn na wynajem. Cena to około 100 yuanów (16 dolarów) dziennie.

– Zwiedzanie Chin podczas chińskiego Nowe Roku

Chiński Nowy Rok to z pewnością najbardziej ruchliwy okres podróżniczy w Chinach. Największy ruch przypada na kilka dni przed Nowym Rokiem i około 8 dni po nim. Najlepiej zaopatrzyć się w bilety jak najwcześniej.