6 lat temu

12 zabawnych faktów i ciekawostek o urodzinach


Każdy ma ważne dla siebie momenty w życiu, którymi chce się podzielić ze swoimi bliskimi. Dzień urodzin to chyba najważniejszy z nich wszystkich, będący dla każdego specjalną okazją, która zdarza się raz do roku. Tego dnia solenizant oczekuje od ukochanych osób życzeń, a nie ma chyba lepszego sposobu na okazanie swojego uznania niż podarowanie prezentu. Taki podarunek nie tylko jest oznaką miłości, lecz również w większości przypadków zaspokaja niektóre potrzeby obdarowywanej osoby.

Z dniem urodzin wiąże się również kilka zabawnych i nieoczywistych faktów i ciekawostek, które znajdują się na liście poniżej:

 1. Największy tort urodzinowy na świecie został stworzony w 1989 r. na setne urodziny miasta Fort Payne w Alabamie. Tort ważył ponad 58 kg, a jako polewy użyto 7,3 kg lukru.
 2. Sierpień jest miesiącem, w którym obchodzi się największą liczbę urodzin. Następne w kolejności są lipiec i wrzesień.
 3. W ciągu roku, pomiędzy jednymi a drugimi urodzinami, człowiek ma około 1460 snów.
 4. Najmniej urodzin wypada w lutym.
 5. Sułtan Brunei był gospodarzem najdroższego przyjęcia urodzinowego na świecie. 13 sierpnia 1996 r. obchodził 50 urodziny, które świętował, wydając 27,2 miliony dolarów. Dla porównania, zorganizowanie trzech koncertów Michaela Jacksona kosztowało w sumie 16 milionów dolarów.
 6. Happy Birthday To You jest najpopularniejszą piosenką anglojęzyczną (a zaraz po niej „Aud Lang Syne” oraz „For He’s a Jolly Good Fellow”, które również są piosenkami okazjonalnymi).
 7. William Shakespeare umarł w swoje 52 urodziny: 23 kwietnia 1616 r.
 8. W dawnych czasach tylko królowie urządzali przyjęcia urodzinowe, ponieważ nikt inny nie był uważany za dostatecznie ważną osobę, aby świętować jej urodziny.
 9. Pomiędzy urodzinami, mija 31 536 000 sekund.
 10. Około 200 lat temu, Niemcy stworzyli własną wersję tortu urodzinowego. Robiony był ze słodkiego ciasta chlebowego posypanego cukrem.
 11. Ludzkie ciało zawiera w sobie w przybliżeniu 5 litrów krwi. Serce pompuje około 280 litrów krwi na godzinę – to 2 688 000 litrów rocznie!
 12. Pomiędzy urodzinami, populacja Ziemi zwiększyła się o około 16 570 430 ludzi. Kolejne 5 dzieci urodziło się podczas czytania tego tekstu.