Zimą warto ruszyć głową

Z czym kojarzy się zima? Dla jednych to czas zabaw na zewnątrz, sportu uprawianego na białym, zimnym śniegu. Dla innych to przede wszystkim nieskończenie długie wieczory, podczas których trudno znaleźć sobie jakąś aktywność. Bo przecież nie każdy dzień da się kończyć oglądaniem filmów, czy czytaniem książek! Co więc zrobić, kiedy zimą nie potrafimy znaleźć sobie miejsca i nudzimy się kolejną godzinę? Ułożyć puzzle!

Puzzle wracają do łask

Choć współczesny świat zdominowany jest przez nowoczesne technologie, wciąż nie brakuje osób ceniących sobie przede wszystkim te bardziej tradycyjne rozrywki. Co więcej, od jakiegoś czasu obserwuje się dość znaczący wzrost zainteresowania właśnie puzzlami – tak jakbyśmy powoli czuli przesyt zimnym światłem ekranów smartfonów, tabletów czy komputera. To niewielkie, kartonowe elementy stanowią dziś jeden z najchętniej kupowanych produktów w sklepach z zabawkami, a firmy zajmujące się ich produkcją nie mogą narzekać na brak zysków.

W czym tkwi fenomen puzzli? Tym, co sprawia, iż są tak bardzo wyjątkowe związane jest przede wszystkim z tym, co oferują. I niekoniecznie chodzi o wyzwanie, jakim jest złożenie w jedną całość obrazka składającego się z kilkuset, a czasem kilku tysięcy elementów, choć i dla niego wiele osób decyduje się na kupno zestawu. Największą zaletą puzzli jest możliwość spędzenia wolnego czasu z rodziną lub przyjaciółmi – właśnie w taki sposób zresztą zdobyły one pierwszy raz popularność. Puzzle na masową skalę zaczęto bowiem sprzedawać w okresie Wielkiego Kryzysu. Ta stosunkowo tania rozrywka pozwalała na chwilę zapomnieć o trudnym losie. I trudno się temu dziwić. Puzzle bowiem wymuszają pewien zdrowy poziom koncentracji na zadaniu. Skupienie uwagi na przeszukiwaniu elementów i wynajdowanie tych, które akurat pasują do układanego fragmentu nie pozwala przecież myśleć o przykrych wydarzeniach w pracy, czy minionych kłótniach.

Moda na puzzle stanowi dziś podobny fenomen, jak powrót do łask gier planszowych, widoczny nie tylko wśród ludzi celowo odrzucających i kontestujących nowoczesne technologie. Choć jakiś czas temu wydawało się, iż nic nie pobije pod tym względem świata wirtualnego, coraz więcej ludzi sięga jednak do klasyki. Gry takie jak Monopoly czy Scrabble mają się przecież świetnie, mimo iż trudno nazwać je nowinkami, co więcej, po popularne „planszówki” sięgają coraz młodsze pokolenia, przyzwyczajone przecież do gier w wersji cyfrowej. Gry planszowe mają bowiem pewną zasadniczą przewagę nad większością gier komputerowych – pozwalają na zabawę z bliskimi!

Puzzle są przecież idealną rozrywką dla całej rodziny – układać je może nawet kilka pokoleń! Choć oczywiście najmłodsi puzzlomaniacy mają swoje dostosowane do wieku i możliwości poznawczych zestawy, starsze dzieci udanie radzą sobie z takimi samymi puzzlami, jak ich rodzice i dziadkowie. Wystarczy wybrać taką układankę, która może spodobać się całej rodzinie.

A to nie stanowi dziś żadnego wyzwania. W internecie nie brakuje bowiem miejsc, w których za dobrą cenę kupić można naprawdę fantastyczne zestawy. Przykład? Doskonały sklep art-puzzle.pl, który ma bodaj najszerszą ofertę puzzli artystycznych. To właśnie tam kupić można puzzle prezentujące najważniejsze dzieła w historii sztuki – tylko za pośrednictwem tego sklepu można zdobyć w Polsce puzzle włoskiej firmy Akena, która w układanki zamieniła dziesiątki, jeśli nie setki wspaniałych obrazów. Na art-puzzle zdobyć można także zestawy z niezwykłymi, współczesnymi grafikami, które z cała pewnością trafią w gusta puzzlomaniaka w każdym wieku.

Puzzlowe bestsellery

Skoro już wiemy, że puzzle na nowo stają się jedną z najpopularniejszych rozrywek, warto zastanowić się nad tym, jakie kupić. Choć możliwości są właściwie nieskończone – producentom puzzli nie brakuje bowiem wyobraźni – są pewne kategorie puzzli, które cieszą się szczególnym uznaniem wszystkich puzzlomaniaków.

Należą do niej choćby zupełnie niezwykłe puzzle z serii WASGIJ?, które nie bez kozery nazywane są przez niektórych treningiem dla szarych komórek. Kupując bowiem zestaw, nie wiemy właściwie co będziemy układać! Obrazek na pudełku bowiem jest tylko sugestią na temat tego, co może dziać się w układanej scenie. Puzzle te szczególną furorę zrobiły na Wyspach Brytyjskich, choć od jakiegoś czasu ogromną popularnością cieszą się także w kraju nad Wisłą.

Polacy z wielką przyjemnością kupują także zestawy przedstawiające ciekawe grafiki. Jednym z doskonałym przykładów są puzzle niemieckiej firmy Heye z serii Zozoville. Puzzle, których grafika stworzona została przez duet artystyczny John Potma i Mateo Dineen, to prawdziwy rarytas. Troszkę śmieszne i troszkę straszne potwory zamieszkujące wykreowany przez nich świat, podbijają serca puzzlomaniaków na całym świecie. Zozoville to puzzle magiczne, niezwykłe i zaraźliwe – rzadko kończy się na jednym zestawie!

Jedną z najpopularniejszych kategorii puzzli – i to już całe lata – są mapy. Składanie w jedną całość grafiki tego typu ma wiele zalet. Tą największą są ich edukacyjne walory. Układając mapę zdecydowanie łatwiej można nauczyć się geografii oraz historii, w zależności od tego, jaki zestaw akurat wybierzemy. Mapy mogą także pobudzać ciekawość dzieci i nastolatków – wystarczy obdarować ich zestawem adekwatnym dla wieku i zainteresowań. Kategoria ta niezwykle pojemna – mogą to być mapy prezentujące antyczne wizje świata, mapy, które prezentują faunę danych krain geograficznych, czy też jakieś intrygujące fragmenty kuli ziemskiej. Jednym z ciekawszych zestawów tego typu jest nietuzinkowa Niebiańska Mapa, która prezentuje intrygującą wizję gwiazdozbiorów.

Puzzle dziś to rozrywka, która przestaje kojarzyć się z domami starców i seniorami, którzy całe swoje dnie spędzają na składaniu elementów. To rozrywka dla osób w każdym wieku. Rozrywka, dzięki której poczujemy odrobinę adrenaliny i dreszcze rywalizacji, ale też pozwalająca się zrelaksować i zapomnieć o troskach. Jeśli więc zimą nie wiemy co robić z wolnym czasem, wystarczy kilka kliknięć i zapewnimy sobie rozrywkę na długie, ciemne wieczory!