Nanotechnologia i powłoki hydrofobowe – innowacyjna technologia impregnacji

Nanotechnologia – jedna z najnowszych dziedzin nauki, której rozwój zrewolucjonizował praktycznie wszystkie dziedziny naszego życia. Brzmi ciekawie? Sprawdźmy, jak to działa!

Głównym składnikiem powłok hydrofobowych są nanocząsteczki, czyli niewielkie cząstki materii. W powłokach hydrofobowych wykorzystywane są cząstki krzemu. To, co wyróżnia wyróżnia nanocząstki, to sposób wiązania, atomy nanocząsteczek są sztucznie związywane w niewystępujący w przyrodzie sposób. Nowa struktura to nowe możliwości – właściwości nanocząseczek, a także ich niewielki rozmiar, umożliwiający docieranie do trudno dostępnych miejsc, pozwalają na niezliczoną ilość zastosowań w medycynie i przemyśle – większości z nich nawet jeszcze jest nie poznanych. Innowacyjny potencjał nanocząstek wykorzystują polscy producenci do tworzenia powłok hydrofobowych, impregnatów, preparatów anty zapachowych. Wolne przestrzenie w strukturze nanocząsteczek są na tyle duże, że pozwalają na swobodną wymianę pary wodnej, dzięki czemu świetnie sprawdzają się jako impregnaty do butów i ubrań – materiał jest jednocześnie doskonale zabezpieczony i przepuszcza powietrze.

Dodatkowo w impregnatach dodaje się cząstki srebra. Nano srebro wykorzystywane jest aby wytworzyć właściwości antybakteryjne, to właśnie bakterie są odpowiedzialne za tworzenie się nieprzyjemnych zapachów w materiałach. Impregnat hydrofobowy sprawia, że wilgoć, śnieg, sól drogowa, pleśnie i wszelkie inne substancje szkodzące tkaninom i skórom nie naruszą warstwy ochronnej odzieży i akcesoriów, znacznie przedłużając ich żywotność.

Warstwa ochronna, jaką tworzą produkty hydrofobowe, ściśle przylega do zaimpregnowanej powierzchni, doskonale zabezpieczając ją przed przemakaniem a przy tym pozostawiając niewidoczną powłokę która nie obniża komfortu użytkowania odzieży. Zakonserwowana powierzchnia pozostaje więc czysta i odporna na wiele rodzajów zanieczyszczenia i uszkodzeń, jednocześnie nie zmieniając faktury i kolorów materiałów.

Najciekawszą właściwością preparatów hydrofobowych jest tzw. efekt lotosu. Liście lotosu są wodoodporne, dzięki czemu wszelki brud właściwie się na nich nie osadza, wystarczy trochę wody, aby liść wrócił do swojego pierwotnego, czystego stanu. Impregnaty hydrofobowe zapewniają zbliżony efekt – impregnat wypiera wodę, co daje efekt samooczyszczenia się materiału. Dzieje się tak, ponieważ nanocząsteczki równomiernie osadzają się na powierzchni tkaniny czy skóry, głęboko wiążąc się z ich strukturą.

Efekt naprawdę robi wrażenie! Co najważniejsze, impregnaty na bazie cząstek krzemu czy srebra są całkowicie bezpieczne dla zdrowia, w tym także dla zdrowia niemowląt. Można je stosować w miejscach, które będą miały kontakt z żywnością, bez żadnych negatywnych konsekwencji. W naszym sklepie znajdziecie spory wybór produktów oferowanych przez tę markę, warto więc się z nim bliżej zapoznać, aby wybrać najodpowiedniejszy produkt – przeanalizujmy je po kolei.

Impregnaty do obuwia i odzieży

Produkty hydrofobowe można stosować na tekstyliach i skórze, sprawdzi się więc najlepiej jako warstwa ochronna na butach i odzieży. Każde włókno materiału jest zabezpieczone ochronną warstwą, niewidoczną dla oka, która nie zniknie po wypraniu ubrania. Materiał staje się także odporny na działanie promieni ultrafioletowych, dzięki czemu znacznie przedłuża wytrzymałość odzieży, nie tylko zimowej, ale także ochronnej. Impregnaty z cząstkami krzemu można również stosować do nubuku, weluru, skóry licowej, materiałach sztucznych, wystarczy wybrać odpowiednio przystosowany produkt.

Impregnaty do szkła i ceramiki

Powłoki hydrofobowe są przeznaczone również do powierzchni szklanych, ceramiki szkliwionej, do powierzchni samochodowych, szyb, karoserii, w łazience, kuchni, do zabezpieczenia paneli słonecznych. Produkty doskonale zabezpieczają trudno dostępne okna, tak, aby brak możliwości częstego czyszczenia nie wpływał na ich estetyczny wygląd. Powłoka hydrofobbowa pozostawia na powierzchni szkła warstwę, dzięki której aby oczyścić powierzchnię wystarczy spłukać ją wodą – na przykład przy oknach zewnętrznych wystarczy, że spadnie deszcz, aby same się oczyściły. Powłoki krzemowe utrzymują się do kilku lat, dzięki czemu preparaty są bardzo ekonomiczne. Temperatura nie zmienia właściwości preparatów, a ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne dla przyrody.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą CENTRAL STORE specjalizującą się w powłokach hydrofobowych.

Sprawdź ofertę na: www.centralstore.net