5 lat temu

Gwiazdki hotelowe – tajemnice ich przyznawania

Podróżujemy do różnych miejsc, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Wybieramy hotele, które oznaczone są różnymi ilościami gwiazdek. Czym jednak owe gwiazdki są i jak należy rozumieć ich ilość?

Wyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację. Chcielibyśmy spędzić czas nad polskim morzem. Jesteśmy nastawieni na to, by wypocząć, zregenerować siły i trochę pozwiedzać. Wybieramy duże miasto, które może zaoferować nam spełnienie wszystkich z naszych celów. Ustalamy budżet. Zapoznajemy się z propozycjami hoteli. Wybieramy jeden z nich.

Ostatecznie okazuje się, że wybraliśmy Gdańsk. Ugości nas na przykład Hotel Hanza. Odwiedzając stronę internetową Hotelu, dowiadujemy się, że obiekt posiada 4 gwiazdki. I tu pojawiają się nasze pytania:

– Co owe gwiazdki oznaczają?

– Dlaczego są akurat 4, a nie 3?

– Kto zadecydował o tym, żeby przyznać hotelowi aż 4 gwiazdki?

– Czego możemy się spodziewać po hotelu z taką, a nie inną ilością odznaczeń?

Odpowiedzi na szczęście nie musimy szukać daleko. Na pomoc rusza poradnik.

1. Czym są hotelowe gwiazdki i co oznaczają?

Gwiazdki, które przyznaje się obiektom hotelowym, stanowią potwierdzenie ich standardów. Dzięki ich istnieniu możliwe jest nie tylko ujednolicenie oceny jakości poszczególnych miejsc na mapie świata, ale również pierwsze rozpoznanie przyszłych gości, którzy na pewno ciekawi są, co czeka ich w hotelu, który zarezerwowali. Nikt przecież w takich sprawach nie lubi niemiłych niespodzianek.

Na przyznanie hotelowi danej ilości gwiazdek ma wpływ wiele czynników. Zaczynając od lokalizacji, wędrując dalej poprzez wyposażenie, a na jakości obsługi kończąc. Ocena musi być bardzo rzetelna i sprawiedliwa. Niezasłużenie przyznane gwiazdki mogą stanowić przecież przyczynę zdezorientowania wśród gości, którzy zostali wprowadzeni w błąd.

2. Kto ma prawo do przyznawania gwiazdek?

Na początku warto wiedzieć, że Polska należy do krajów, w których zgłoszenie swojego hotelu do kontroli i przyznania gwiazdek jest obowiązkowe i sankcjonowane prawnie. Do tej grupy państw należą również między innymi: Holandia, Belgia, Węgry oraz Włochy czy Hiszpania. Istnieją jednak również takie kraje, gdzie procedura ta jest dobrowolna i polega na chęci właściciela obiektu (taki stan rzeczy utrzymuje się na przykład we Francji, w Niemczech czy Wielkiej Brytanii).

Jeżeli chodzi o Polskę – gwiazdki przyznawane są przez Marszałków Województw. To oni mają moc prawną (podyktowaną 38. artykułem Ustawy o usługach turystycznych) do tego, by klasyfikować obiekty hotelowe. Zazwyczaj cała procedura odbywa się w sposób złożony. Marszałkowie powołują do działania specjalną komisję złożoną ze specjalistów z dziedzin hotelarstwa. W skład komisji wchodzą również często przedstawiciele Sanepidu oraz Straży Pożarnej.

3. Co oznaczają poszczególne ilości gwiazdek?

Znaczenie liczby gwiazdek przy nazwie hotelu najlepiej byłoby przedstawić, posiłkując się wymaganiami, jakie musi spełniać hotel, by móc uzyskać daną ilość odznaczeń. Wróćmy więc do naszej hipotetycznej sytuacji (w której wybraliśmy Hotel https://hotelhanza.pl/) i sprawdźmy, czym charakteryzuje się nasz wybór.

Zacznijmy jednak od początku…

1 gwiazdka

Obiekty jednogwiazdkowe to tak zwane obiekty klasy turystycznej, a więc miejsca tanie, od których nie wymaga się wiele. Ważne, aby w ich pokojach były łóżka, szafy, szafki nocne oraz umywalki. Jeżeli chodzi o obecność łazienki – może ona być (i najczęściej jest) umiejscowiona na zewnątrz pokoju. Raczej nie należy spodziewać się w pokoju udogodnień takich jak telewizor, klimatyzacja czy mini barek.

2 gwiazdki

Miejsca, którym przyznano dwie gwiazdki, posiadają nieco bardziej rozszerzoną ofertę od tych jednogwiazdkowych. W ich pokojach możemy odnaleźć dodatkowo łazienkę, kosmetyki (np. żel pod prysznic czy mydło) czy też lampkę nocną. Zazwyczaj w takich hotelach możemy już spotkać telewizory w pokojach. Recepcja powinna być wyposażona w terminal kart płatniczych i być dostępna przez 24 godziny na dobę.

3 gwiazdki

Do wszystkich powyższych udogodnień należy doliczyć tu obecność restauracji hotelowej (lub takiej, która będzie dostępna w pobliżu hotelu), Internetu WIFI, a w niektórych przypadkach nawet gabinetów odnowy biologicznej czy SPA. 3-gwiazdkowe hotele posiadają bardziej wykwalifikowaną kadrę pracowniczą oraz recepcję co najmniej dwujęzyczną, dostępną dla gości przez 24 godziny na dobę. Obiekty o takim standardzie powinny posiadać w ofercie bogate propozycje śniadań oraz podstawowe luksusy w pokoju – takie jak większy metraż, duże lustro, a nawet sejf.

4 gwiazdki

Wchodzimy na wysoki poziom i tego samego oczekujemy od hoteli 4-gwiazdkowych. Są to miejsca, na których trudno będzie nam się zawieść. Posiadają one bowiem mocno rozbudowaną ofertę zawierającą nie tylko klasyczne usługi noclegowe o wysokim standardzie, ale również własną restaurację z ciekawą kartą dań i wykwalifikowaną obsługą. Ponadto w hotelach uhonorowanych czterema gwiazdkami możemy pozwolić sobie na różnorodne zabiegi upiększające oraz relaksujące SPA. Profesjonalne masaże, peelingi, a nawet tak nietypowe usługi jak akupresura. Pokoje hotelowe są przestronne, jasne i często posiadają ładne widoki. Lokalizacje, w jakich występują, to zazwyczaj centra dużych miast, ich starówki lub okolice zabytkowych rynków. Warto wiedzieć, że obiekty 4-gwiazdkowe posiadają oferty również dla firm. Stanowią tym samym centra biznesowe, w których organizowane są konferencje o wysokiej jakości. Poza tym, w takich miejscach odbywają się wystawne bankiety, a obsługa jest dobrze wykształcona i doświadczona.

5 gwiazdek

Czy jest sens opisywać hotele 5-gwiazdkowe, wiedząc, że stanowią one po prostu rozszerzenie usług tych 4-gwiazdkowych o dodatkowe atrakcje i nieco wyższe standardy? Obecnie istnieje cienka granica pomiędzy hotelami tej pierwszej oraz drugiej kategorii. W obiektach 5-gwiazdkowych możemy czuć się jak gwiazdy, posiadając własnego konsjerża i płacąc majątek za hotelową dobę. Warto jednak dodać, że 5 gwiazdek to zwyczajowe maksimum, jakie przyznaje się hotelom. Wyjątek stanowi natomiast jeden z najbardziej ekskluzywnych hoteli na świecie – a mianowicie Burdż al-Arab, dla którego specjaliści chcieli stworzyć dodatkową – szóstą kategorię gwiazdek.

PODSUMOWANIE

Wiedząc już, czym charakteryzują się poszczególne kategorie gwiazdkowe hoteli, możemy na spokojnie rezerwować nasze wybrane miejsca. Zdajemy sobie bowiem sprawę, czego możemy się spodziewać po konkretnym hotelu. Polacy coraz częściej decydują się na hotele czterogwiazdkowe. Czyżbyśmy mieli coraz większą ochotę na poczucie luksusu?