6 lat temu

10 dziwnych fobii, które możesz mieć

Strach często staje na drodze do osiągnięcia celów, jednak u niektórych, może przerodzić się w fobię.

Kontrola, jaką fobie mają nad umysłem i ciałem cierpiącej na nie osoby, obezwładnia je, nie pozwalając na konfrontację z rzeczami, niebędącymi tak naprawdę żadnym zagrożeniem. Pod wieloma względami, fobie demonstrują, jaką ogromną władzę może mieć umysł nad ciałem, paraliżując osobnika, drżącego na samą myśl o kontakcie z czymś tak niewinnym, jak np. gofry. Wiele fobii zdaje się mieć przypadkowe podłoża, pozbawione jakiegokolwiek ukrytego znaczenia. Jednak większość z nich jest rezultatem jakiejś znanej lub nieznanej traumy.

10. Ksantofobia, czyli jak kolor może przestraszyć

Lęk przed kolorem, zwłaszcza żółtym, wydaje się szczególnie dziwaczny. Ksantofobia występuje na ogół w przypadku powiązania tego koloru z jakimś wstrząsającym zdarzeniem. Dla przykładu, w Chinach żółty wywoływał strach, ponieważ tego koloru był imperialny szal, oznaczający rozkaz popełnienia samobójstwa. W następstwie zwykłe obiekty kompletnie niezwiązane z imperialnymi rozkazami zaczęły wywoływać uczucia strachu i niepewności, jeśli były one koloru żółtego. Podobnie, wiele osób wykształciło w sobie tę fobię po użądleniu przez osę w dzieciństwie.

Rezultatem Ksantofobii jest nerwowe zamykanie oczu i ataki paniki na widok np. kompletnie nieszkodliwego żonkila. Osoby na nią cierpiące mówią również o niemożności zjedzenia sera żółtego, jajek, bananów czy cytryn. W niektórych przypadkach, ofiary fobii zamykają oczy nawet na widok własnego moczu.

9. Turofobia oznacza zero sera

Nie tylko sam kolor żółty może powodować strach przed serem. Istnieje fobia, która dotyczy wyłącznie tego produktu.

Niejaka Katie Weston pewnego dnia w wyniku zadławienia się paskiem sera, zwymiotowała do kosza na śmieci w domu swojego kolegi. Przez to traumatyczne przeżycie Katie przez całe swoje dalsze życie unikała sera. Fobia przeszkadzała jej w pracy w restauracji, gdzie jej współpracownicy przechodzili obok niej z tackami pełnymi sera. Sam jego zapach był dla niej nie do zniesienia a w razie nawet przypadkowego muśnięcia takiej tacki palcami, od razu biegła umyć ręce. Jedną z największych trudności dla Katie jest wyraz dezaprobaty na twarzach tych, którzy oceniają jej fobię i ma nadzieję, że ludzie kiedyś staną się bardziej uświadomieni w temacie Turofobii, aby ona i jej podobni mogli uniknąć takiego oceniania.

8. Hylofobia – lęk przed naturą

Hylofobia (w języku greckim Hylo oznacza las) jest prawdopodobnie jedną z bardziej zrozumiałych fobii na tej liście, z uwagi na stałe przedstawianie lasu w filmach i serialach, jako osamotniające, straszne miejsce. Nawet w książkach dla dzieci i młodzieży, jak Harry Potter, las jest przedstawiony w negatywnym świetle (mowa oczywiście o Zakazanym Lesie).

Jednakże istnieje spora różnica, pomiędzy niechęcią do znalezienia się w lesie samotnie a fobią. Wielu cierpiących na Hylofobię ma ochotę uciekać, a niektórzy mogą reagować atakami

krzyku, z rodzaju tych, słyszanych w najgorszych horrorach.

7. Omfalofobia powoduje lęk przed własnymi częściami ciała

To jedna z najdziwniejszych i nieprawdopodobnych fobii na liście. Dotyczy ona lęku przed własnym lub cudzym pępkiem. Cierpiący na Omalofobię unikają dotykania okolic pępka a czasem na jego widok u innych osób, reagują dyskomfortem i zdenerwowaniem.

Jedną z najbardziej znanych ofiar tej fobii jest wokalistka grupy Atomic Kitten, Jenny Frost, otwarcie ostrzegająca ludzi przed dotykaniem jej brzucha, lub Khloe Kardashian opisującą swoje obrzydzenie, spowodowane samą obecnością pępka na jej ciele. Jak wszystkie wymieniane fobie, ta również bierze się z wcześniejszych negatywnych doświadczeń powiązanych z tą częścią ciała.

6. Nomofobia, produkt postępu technologicznego

Jeśli istnieje jakaś fobia, będąca produktem 21 wieku, będzie to z pewnością Nomofobia, czyli lęk przed brakiem kontaktu przez telefon komórkowy. Młodzież jest zależna od swoich smartfonów, nie dziwi więc, że możliwość pozbawienia tego urządzenia zatrważa coraz więcej ludzi. Badania przeprowadzone przez brytyjską organizację YouGov dowiodły, że ponad połowa obywateli odczuwa wzmożony niepokój, kiedy zagubią swój telefon, gdy skończy się bateria lub limit, albo tracą zasięg. Dodatkowo ustalono, że bardziej podatni na wystąpienie Nomofobii są mężczyźni (58% badanych) aniżeli kobiety (47% badanych). 9% z nich stresuje się, kiedy telefon jest wyłączony.

W Stanach Zjednoczonych ludzie również są podatni na wykształcenie w sobie tej fobii. Statystyki mówią, że 65% Amerykanów śpi z lub obok swoich telefonów, a 34% przyznaje, że odbiera połączenia podczas intymnych chwil ze swoją drugą połówką. Ponadto jedna na pięć osób wolałaby chodzić bez butów przez tyd

zień, niż bez telefonu.

5. Ombrofobia może mieć swoje początki w trudnościach życiowych przodków

Od scen miłosnych, po dramatyczne sceny akcji, deszcz rzadko kiedy jest pokazywany jako coś negatywnego, lecz nie dla Ombrofobików. Nawet najlżejsza mżawka może spowodować ataki paniki lub wizji porwania przez nurt deszczowej wody. Niektóre teorie utrzymują, że Ombrofobia jest rezultatem genetycznych uwarunkowań, zakorzenionych w dziedziczonym strachu przed obsunięciami ziemi i obfitymi opadami, zagrażającymi miastom i ludziom, takimi jak podczas przejścia Huraganu Harvey, który niedawno siał spustoszenie w Houston.

W rezultacie wykształca się swego rodzaju mechanizm obronny, który u osób cierpiących na Ombrofobię, utrzymuje „pozornie” racjonalny strach przed deszczem. Jednak tak jak w większości przypadków, wiele osób uważa, że i ta fobia ma swoje początki w bolesnych przeżyciach związanych z deszczem.

4. Papafobia – możliwy rezultat kontrowersji wokół Kościoła Katolickiego

Istnieje wiele teorii, próbujących wytłumaczyć tą, należącą do najdziwniejszych fobię: lęk przed Papieżem. Jedna z nich mówi, że w wyniku rosnącej atmosfery skandalu wokół Kościoła Katolickiego, ludzie zaczynają bać się najwyższego jego autorytetu, czyli samego Papieża. Doniesienia mediów o molestowaniach i powiązywanie ich z osobą Papieża, może być tego przyczyną.

Inna teoria podsuwa myśl, że cierpiący na Papafobię lękają się samych uświęconych rzeczy, a Papież jest manifestacją tych irracjonalnych bojaźni. Do symptomów należą uczucie zaniepoko

jenia i grozy, spłycenie i przyspieszenie oddechu oraz palpitacje serca.

3. Uranofobia – lęk przed niebiańskim miastem

Jeśli dla kogoś lęk przed Papieżem nie jest dostatecznie dziwny, ta fobia z pewnością będzie. Cierpiący na Uranofobię przejawiają nienaturalny lęk przed koncepcją Nieba, powodujący mdłości, zawroty głowy i intensywne przerażenie.

Można przypuszczać, że ogrom Nieba i wszystkiego, co się z nim wiąże (spotkanie ze Stwórcą, ponowne spotkanie z ukochanymi osobami, aniołowie), może przytłaczać takie osoby. Niektórzy snują nawet domysły, że samo wejście do miasta prawości może powodować u cierpiącego na Uranofobię wrażenie bycia niegodnym przystąpienia do niebiańskiej społeczności, co jeszcze bardziej pogłębia lęk.

2. Trypofobia może mieć naukowe wyjaśnienie

Jest jedną z najczęściej omawianych fobii. Wielu psychiatrów twierdzi, że symptomy ofiar Trypofobii w ogóle nie kwalifikują się do miana fobii. Jednakże są tacy, dla których uczucia niepokoju i braku komfortu na widok różnych wzorów i kształtów złożonych z małych dziurek w wystarczającym stopniu spełniają kryteria fobii. Niek

tórzy psychologowie twierdzą, że awersja do takich wzorów pochodzi z lęków zakorzenionych u przodków cierpiących na Trypofobię osób, często mającym styczność z pszczelimi ulami, trującymi roślinami czy jadowitymi stworzeniami, pokrytymi takimi kolistymi wzorami.

Badacze zaobserwowali występowanie Trypofobii u tysięcy osób, opisujących bóle brzucha, oraz mrowienie i świerzbienie skóry idącymi w parze z atakami paniki. Nawet przedmioty codziennego użytku, takie jak gofry czy nawet odpływy w zlewozmywaku mogą spowodować reakcję awersyjną. Tym, co czyni Trypofobię szczególnie dziwaczną, jest to, że o ile większość fobii bierze się z traumatycznych przeżyć związanych z jej przyczyną, jest wysoce nieprawdopodobne, że małe dziurki mogą spowodować jakieś traumatyczne zdarzenie.

Część psychologów uważa występujące objawy za zwykły dyskomfort niż fobię. Natomiast profesorowie z Uniwersytetu w Essex przypuszczają, że obrazy wywołujące Trypofobię wymagają większego dotlenienia mózgu, przez co niechętnie się je ogląda. Być może właśnie to jest racjonalnym wyjaśn

ieniem irracjonalnego lęku.

1. Triskaidekafobia stała się częścią amerykańskiej kultury

Najbardziej znana fobia na tej liście osiągnęła takie rozmiary, że niektóre budynki unikają posiadania 13 piętra. Nienaturalny lęk przed liczbą 13 jest szeroko rozpowszechniony w Stanach Zjednoczonych. Istnieje wiele teorii na temat pochodzenia lęku przed tą liczbą, jedna z nich ma podłoże biblijne. Pod koniec 19 wieku zaczęto przypuszczać, że fobia ma związek z Judaszem, który jako trzynasty dołączył do Jezusa na ostatniej wieczerzy.

Inna teoria pochodzi z czasów panowania Hammurabiego, kiedy to w Kodeksie Babilońskim 13 prawo zostało pominięte. Jednak większą uwagę przykładano zawsze do serii niefortunnych zdarzeń związanych z liczbą 13. Jednym z najbardziej znanych przykładów, był wybuch zbiornika z tlenem, który niemal pogrążył start misji Apollo 13; szczęśliwie, załodze udało się bezpiecznie powrócić na planetę 6 dni po awarii.