Solidny zasilacz do laptopa. Czym kierować się przy zakupie?

Przy zakupie laptopa kierujemy się wieloma czynnikami i dbamy, aby był to przemyślany zakup, ale gdy chodzi o zasilacz często bagatelizujemy kwestię parametrów. Tymczasem starannie dobrana wersja służy długo i chroni laptop przed uszkodzeniami. Na co zwrócić uwagę, wymieniając zasilacz lub wybierając model zastępczy lub służący do podróży?

Zasilacz kompatybilny z marką i modelem laptopa

Na dopasowanie zasilacza do laptopa trzeba poświęcić nieco czasu, ponieważ uniwersalne rozwiązania właściwie nie istnieją ze względu na wykorzystanie przez producentów zróżnicowanej technologii. Z tego względu rekomendowany jest wybór zasilacza do konkretnej marki, a nawet modelu. Dostępne są zarówno wersje oryginalne, jak i zamienniki, które także są przeznaczone do konkretnych modeli laptopów.

Rodzaj zasilacza zależny do roli, jaką ma spełniać

Każdy sprzęt ulega zużyciu po pewnym czasie, dlatego konieczna może być wymiana zasilacza na nowy. Zakup może się jednak wiązać z potrzebą posiadania dodatkowego zasilacza lub takiego, który będzie służył podczas podróży. Jeżeli chcemy wymienić stare urządzenie, wówczas najlepszym rozwiązanie stanowią zasilacze oryginalne lub bardzo do nich zbliżone. Są to opcje przeznaczone do konkretnych serii i modeli komputerów osobistych. Z kolei wybierając się w podróż, warto zwrócić uwagę na opcje wyposażone w dodatkowe funkcje takie jak zestaw wtyczek pasujących do kontaktów w różnych rejonach świata. Podróżne zasilacze charakteryzują się często mniejszymi gabarytami i wagą, co zwiększa komfort ich transportowania. Odpowiednie zasilacze spełniające wymogi różnych wersji laptopów są dostępne na stronie seltrade.pl.

Parametry i rodzaj wtyczki – istotne aspekty wyboru

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na kupno oryginalnego zasilacza czy jego zamiennika warto mieć o pojęcie o doborze parametrów gwarantujących bezawaryjne działanie laptopa. Interesujące nas parametry zasilania można sprawdzić na spodzie laptopa lub na zasilaczu, który aktualnie używamy. Należy sprawdzić:

  • napięcie zasilacza V (mierzone w woltach) – napięcie zasilacza powinno odpowiadać wartości napięcia oznaczonej na laptopie lub zużytym zasilaczu.
  • natężenie prądu A (mierzone w amperach) – wartość natężenia prądu powinna być co najmniej taka jak wartość podana na laptopie lub większa, ponieważ wskazuje maksymalny prąd, jakim może zostać obciążony zasilacz. Zasilacz o zbyt małej ilości amperów może prowadzić do uszkodzeń laptopa. Warto wybierać zasilacze o większym dopuszczalnym natężeniu prądu, ponieważ nie nagrzewają się intensywnie i obniżają ryzyko awarii.
  • moc zasilacza W (określana w watach) – moc zasilacza stanowi iloczyn napięcia i natężenia prądu. Moc również powinna być równa lub większa od wartości podanej na laptopie.

Wtyk zasilacza to kolejna kwestia, której nie można pominąć przy jego wyborze, ponieważ w zależności od producenta, serii lub konkretnego modelu laptopa są potrzebne wtyki o różnym zakończeniu. Należy zwrócić uwagę na średnicę, a także obecność bolca lub jego brak.