6 lat temu

Jaki wybrać hosting pod WordPressa?

WordPress jest systemem zarządzania treściami, na którym obsługuje się strony internetowe i blogi. Główne rodzaje hostingów do niego przeznaczonych to współdzielone, VPS i dedykowane. Wybierając je, należy zwrócić uwagę na wymagania WordPressa, awaryjność hostingu, okres testowy i Biuro Obsługi Klienta.

Dobry hosting jest obok serwera i domeny najważniejszą usługą przy zakładaniu strony WWW. WordPress ma niskie wymagania systemowe, więc nietrudno dopasować do niego usługi internetowe.

WordPress – co to jest?

WordPress jest platformą do publikacji danych, na której można zainstalować strony internetowe lub blogi. Dzięki swej prostocie i łatwości w obsłudze, jest to najbardziej popularna forma CMS, czyli Content Management System. WordPress jest znany z ogromnej liczny wtyczek i szablonów graficznych, które można zmieniać wedle własnych upodobań, więc każda tworzona strona jest niepowtarzalna. Dodatkowo ta platforma jest w pełni darmowa.

Jakie są rodzaje hostingów pod WordPressa?

Najtańszym hostingiem pod WordPressa jest wersja współdzielona SSD. Usługa ta jest przeznaczona dla małych stron WWW, które nie wymagają dużej pojemności dyskowej. Wadą tego rozwiązania jest brak możliwości rozszerzania parametrów w miarę rozwoju witryny. Hosting VPS natomiast oferuje zasoby tylko do własnej dyspozycji. W tej usłudze pojemność dyskową można rozszerzać, dzięki czemu wybierają ją właściciele stron rozwijających się. Najbardziej rozbudowany hosting to dedykowany. W tej opcji użytkownik może prowadzić rozbudowane strony tematyczne i sam zarządzać całym oprogramowaniem, które jest dostosowane do jego potrzeb. Jest to najdroższa usługa, którą wybierają duże portale i blogi z dużą liczbą unikalnych użytkowników.

Na co zwrócić uwagę wybierając hosting pod WordPressa?

Na początku należy sprawdzić, czy hosting jest wyposażony w PHP i MySQL o właściwych parametrach odpowiadającym własnym zapotrzebowaniom. Warto też sprawdzić poziom awaryjności systemu swojego potencjalnego hostingodawcy. W tym celu warto poszukać opinii na jego temat na forach internetowych. Wiele firm oferuje też okres testowy hostingu, podczas którego można sprawdzić, czy panele administracyjne są zrozumiałe i dopasowane do swoich potrzeb. Niezwykle przydatną funkcją są backupy, dzięki którym można przywrócić utracone pliki. Należy sprawdzić, jak często dana firma je wykonuje oraz jak szybko przywraca dane. W przypadku awarii bardzo ważnym aspektem jest BOK, czyli Biuro Obsługi Klienta. Należy unikać tych firm hostingowych, które mają czynną usługę od 8 do 16, a decydować się na te otwarte 24h na dobę.