7 lat temu

Studentka odnalazła pradawną kanadyjską wioskę, starszą od piramid o 10000 lat!

Od setek lat, pokolenia ludu Heiltsuk – miejscowej nacji zamieszkującej Kolumbię Brytyjską – przekazywały sobie ustnie historię ich pochodzenia. Twierdzą oni, że ich protoplaści w celu przetrwania Epoki Lodowcowej, migrowali z zamarzniętych terenów na nietknięte przez mrozy przybrzeżne rejony Kanady.

Wyniki ostatnich prac wykopaliskowych na wyspie Triquet w centralnej części wybrzeża Kolumbii Brytyjskiej, według najnowszych doniesień popierają to twierdzenie.

Pod koniec 2016 roku, archeolog Alisha Gauvreau – studentka Uniwersytetu Victoria i stypendystka Instytutu Badawczego Hakai, przewodniczyła ekipie prowadzącej prace wykopaliskowe w tym rejonie, gdzie w cienkiej warstwie starej gleby zwanej paleosolem, odkryto kilkanaście artefaktów, w tym narzędzia rzeźbione w drewnie i kawałki węgla drzewnego, wskazujących na pozostałości po pradawnej wiosce.

Płatki węgla drzewnego wysłano do laboratorium, gdzie po analizie w procesie datowania węglowego ustalono ich wiek, który w przybliżeniu wynosi od 13,613 do 14,086 lat wstecz – tysiące lat przed zbudowaniem piramid w Egipcie!

Znaleziska te są jednymi z najstarszych, jakie wykopano na terenie Ameryki Północnej.

W 1977 roku archeolog Uniwersytetu Stanu Waszyngton odnalazł grot włóczni oraz żebro Mastodona (wymarłego gatunku spokrewnionego ze słoniami) w pobliżu Półwyspu Olimpijskiego. Wyniki analizy owych skamielin przeprowadzonej w 2011 roku przy użyciu tomografii komputerowej w 2011 przesunęły wtedy szacowany czas aktywności człowieka na zachodnim wybrzeżu o 800 lat wcześniej (do 13,800 lat poprzedzającym dzień dzisiejszy).

Najnowsze odkrycia pozwalają archeologom bardziej szczegółowo dociekać początków innych północnoamerykańskich cywilizacji takich jak lud Heiltsuk.

Jedna z popularniejszych teorii głosi, że pierwsi rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej w czasie Epoki Lodowcowej przybyli aż z Azji, wędrując poprzez łączący się z Alaską, niepokryty lodem most lądowy, do miejsca, gdzie obecnie znajduje się zachodni i centralny obszar Kanady.

Inna teoria, którą popierają badania Uniwersytetu Victoria, mówi o poławiaczach morskich ssaków, którzy dotarli w te rejony, używając łodzi.

Gauverau również nadmienia, że dzięki dalszym badaniom archeologicznym, ustne przekazy i historie innych nacji zamieszkujących te rejony, mogą zostać uwierzytelnione.

„To bardzo ważne znalezisko, potwierdzające sporą część historii naszego ludu, opowiadanej sobie od tysięcy lat” – mówi William Housty, członek ludu Heiltsuk w wywiadzie dla CBC News.