7 lat temu

Safe Water Safe Land: nas obchodzi – a ciebie?

Rosnąca liczba turystów w górach to również rosnąca liczba wypadków. Instruktorzy fundacji Safe Water Safe Land – ratownicy górscy, medyczni i instruktorzy pierwszej pomocy – wraz z grupami ratowniczymi z rejonu Beskidu Sądeckiego zapraszają w dniach 14-17 września do wspólnego treningu ratownictwa i bezpieczeństwa na szlaku.

Statystyki GOPR są bezwzględne – jest około 200 wypadków w terenie górskim rocznie – 5% z nich to wypadki śmiertelne. Wolontariusze fundacji Safe Water Safe Land mówią: „nas to obchodzi” i organizują w Beskidzie Sądeckim czterodniową akcję promującą bezpieczną turystykę i znajomość pierwszej pomocy. „Świadomość społeczna w zakresie tego jak poruszać się po górach jest nadal bardzo niska. Apele naszego środowiska o rozsądek, i przygotowanie się do wyjścia na szlak trafiają tylko do niektórych. Postanowiliśmy zmierzyć się z problemem i dosłownie wyjść turystom naprzeciw, dlatego spotykamy się na szlaku” – mówi ratownik medyczny i prezes fundacji Ane Piżl.

Wolontariusze fundacji wraz z Grupą Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz zaplanowali dwa pierwsze dni projektu na specjalistyczne szkolenia m.in. dla pracowników nadleśnictwa. W programie akcje z zakresu ratownictwa linowego i pierwszej pomocy w miejscach o trudnym dostępie. Już od piątkowego popołudnia do udziału w akcji „Nas obchodzi” zaproszeni są wszyscy chętni, szczególnie turyści wypoczywający w rejonie Rytra, Cyrli, Jaworzyny Krynickiej. W programie pokazy i ćwiczenia z użycia automatycznych defibrylatorów AED, warsztaty pierwszej pomocy dzieciom, rady odnośnie przygotowania apteczki na wyprawę w góry. W sobotę trening urazowy dla rowerzystów, którzy coraz liczniej wyjeżdżają na górskie ścieżki. Finał akcji odbędzie się w niedzielę w schronisku Jaworzyna Krynicka. Partnerem projektu jest Fundacja PZU.

„Nas obchodzi”

„Nas obchodzi” to kontynuacja działań z ubiegłego roku, kiedy w akcji „Nam nie wisi” wolontariusze fundacji spędzili 24 godziny w hamakach na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w ten niecodzienny sposób zwracając uwagę na problemy związane z bezpieczeństwem, pierwszą pomocą i świadomą turystyką. Tego typu akcje, oprócz edukacyjnego charakteru mają na celu również zebranie funduszy na zagraniczne projekty i prowadzone przez fundację szkolenia.

Powstała w 2015 roku fundacja SWSL zajmuje się edukacją z z zakresu pierwszej pomocy w miejscach na świecie, gdzie społeczeństwa nie mają dostępu do takiej wiedzy. W Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej nawiązują kontakt z organizacjami pomocowymi, szkołami, sierocińcami. Ich ostatni międzynarodowy projekt odbył się na początku roku w Tajlandii, we współpracy z lokalnymi organizacjami przeszkolili z pierwszej pomocy około 150 opiekunów, nauczycieli, rodziców i dzieci. W miarę możliwości finansowych fundacja stara się również przekazywać sprzęt szkoleniowy – fantomy do nauki CPR, by ich działania miały swoją kontynuację, a tym samym jeszcze większy zasięg.

 

Więcej informacji: Safe Water Safe Land