7 lat temu

Uważaj na wysuszone liście! To pająki!

W królestwie zwierząt często najlepszym sposobem na przetrwanie jest udawanie czegoś, czym nie jesteś, jeśli chcesz zaskoczyć niczego nieświadomą ofiarę, albo przekonać drapieżników, że nie jesteś zbyt smaczny.

Naukowcy odkryli pająka, który używa wyjątkowej techniki kamuflażu – to jedyny gatunek, którego ciało jest niepokojąco podobno do dyndającego, w połowie wyschniętego liścia.

Nowo odkryty pajęczak należy do rodzaju Poltys z rodziny krzyżakowatych, która dzieli się na ponad 3000 gatunków.

Kamuflaż znacznie częściej trafia się u owadów niż u pajęczaków. Wiele insektów ma ciała, które udają rośliny. Na przykład rząd straszyków zawiera setki gatunków tzw. patyczaków, które przypominają gałązki i liście. Kolorowe modliszki używają swoich odnóży w kształcie płatków, aby zwabić owady bliżej i łapać ja w powietrzu.
Istnieje jednak 100 gatunków pajęczaków, które również wyglądają jak coś nieruchomego i niesmacznego jak kupka gałęzi, elementy roślin lub ptasie odchody.

 

Pająk czy liść?

To pierwszy pająk, który przypomina liść. Według autora badań Matjaza Kuntnera z Centrum Badań Naukowych słoweńskiej Akademii Sztuki i Nauki odkryto go zupełnie przypadkowo.

Naukowcy sfotografowali niezwykłego pajęczaka w 2011, wyglądając innych gatunków w Yunnan w Chinach. Znaleziony przez nich egzemplarz był samicą otoczoną liśćmi. Wokół nie było żadnej pajęczyny. Naukowcy zauważyli, że plecy pająka wyglądały jak żywy, zielony liść, a dolna część odwłoka była brązowa i wystawało z niej coś podobnego do źdźbła.

Wiszące na gałęzi liście w pobliżu samicy pająka były przyczepione jedwabiem, co sugeruje, że specjalnie je tam ustawiła, aby zwiększyć swoje maskowanie. Jak mówi jednak Kuntner, potwierdzenie takiego zachowania wymaga dalszych informacji.

Po dwutygodniowych poszukiwaniach Kuntner i jego koledzy znaleźli tylko jeden gatunek pająka podobnego do liścia – młodego samca pełzającego po pajęczynie. Kuntner twierdzi, że później zwrócili się do muzeów z prośbą o kolejne okazy. „Po ustaleniu jak rzadkie są te pająki, rozmawialiśmy z kuratorami i ustaliliśmy ogólną częstość ich występowania”, mówi. W kolekcji muzeum znalazł się jeden podobny okaz – samica znaleziona w Wietnamie, ale naukowcy podejrzewają, że wietnamski pająk należy do znanego rodzaju Poltys, a pozostałe dwa do zupełnie nowego gatunku.

Autorzy podsumowali swoje badania dość smutną obserwacją, że tajemnicze zwyczaje nowego pająka i jego nocny tryb życia pozwalają mu unikać zarówno drapieżników, jak i naukowców.