7 lat temu

10 cech kosmitów według naukowców

Jeśli w kwestii kosmitów wierzyć Hollywood, muszą być ogromni, obślizgli i bardzo nie lubią ludzi. Nie jest to trafny obraz istot pozaziemskich, które kiedyś być może dotrą na Ziemię…

Oblicza stworów będą wyglądać inaczej, niż sobie wyobrażamy. Czołowi naukowcy tacy jak Stephen Hawking przedstawili swoją opinię na temat cech, które kosmici musieliby posiadać, aby przebyć całą galaktykę i nas odwiedzić.

10. Agresywność

To, co różni ludzi od innych gatunków na ziemi z punktu widzenia ewolucji, sprowadza się do jednego słowa: agresywność. Aby gatunek mógł istnieć w danym środowisku, musi pokonać wszystkie przeciwności, co prowadzi do ewolucji.
Według tekstu opublikowanego na uniwersytecie w Missouri kosmici byliby agresywni – prawdopodobnie podbiliby swoje otoczenie, aby się rozwijać. Jeśli są bardziej inteligentni niż my, będą nas postrzegać jak zasoby, tak jak my postrzegamy zwierzęta.

9. Ciekawość

Każda forma życia, która dotrze na Ziemię, z definicji musi być badaczem. Nawet w naszej kulturze widać, jak nieodkryte terytoria są zajmowane – zastanawiamy się, co kryją nowe tereny i jak można to wykorzystać na swoją korzyść.
Stephen Hawking twierdzi, że kosmici odnajdą naszą planetę, aby ją skolonizować lub zbierać tutejsze zasoby. Być może nie przylecą tu, ale będą chcieli wykorzystać naszą planetę na korzyść swojej rasy, co jest oznaką rozwiniętej cywilizacji.

8. Odporni na wirusy i bakterie

W science fiction często uważa się, że kosmici, którzy nigdy wcześniej nie byli na Ziemi, zachorują na proste choroby, ponieważ nie są na nie odporni. Tylko spójrzcie na pielgrzymów i konkwistadorów – przywleczona przez nich ospa i tyfus pochłonęły mnóstwo tubylców, ale oni też byli ludźmi. Seth Shostask, starszy inżynier z SETI, twierdzi, że bakterie żyją tylko na istotach, z którymi są biochemicznie związane.
Nasze drobnoustroje ewoluowały, aby przeżyć w naszym wyjątkowym DNA. Na przykład psy zazwyczaj nie chorują na grypę. Kosmici, którzy podbiliby ziemie, musieliby być odporni na ziemskie choroby, więc nie spodziewajcie się scenariusza rodem z „Wojny światów”.

7. Nie będą jeść ludzi

A co, jeśli nas pożrą? Choć to przerażająca myśl, jest to mało prawdopodobne. Rasa na tyle zaawansowana, aby podróżować w kosmosie, powinna wcześniej zaspokoić swoją potrzebę polowania na żywe istoty. Podróż na Ziemię z którejkolwiek planety, trwałaby niesamowicie długo, więc wymagałaby stałej produkcji żywności.
Ponadto układ trawienny istoty, która wyewoluowała w innej części wszechświata, prawdopodobnie byłby niekompatybilny z rodzajem protein na naszej planecie. Minimalne zasoby odżywcze nie byłyby warte energii poświęconej na jej odkrycie.

6. Bezwzględni zabójcy

Jak wielu ludzi wprowadziło się do nowego domu i ku swojemu rozczarowaniu odkryło tam kolonię owadów? Ile z nich zginęło później po uderzeniu butem? Chyba jednak większość z nas wezwałaby specjalistów.
Kosmici skorzystaliby z technologii. Prawdopodobnie wypleniliby jakiekolwiek formy życia z planet, które chcieliby jakoś wykorzystać, jeszcze przed swoim lądowaniem. Zapomnijcie o niebie rojącym się od latających spodków. Koniec naszej egzystencji byłby szybki i najprawdopodobniej biologiczny.

5. Nie będą to wielkie owady

Łatwo jest wyobrażać sobie obcych jako gigantyczne wersje ziemskich stworów, które nas przerażają. Ten pomysł narodził się z obawy o utratę dominacji nad planetą oraz obrzydzenie wobec nosicieli chorób.
Budowa ciała owada działa tylko w małej skali. Nie mają one utlenionej krwi, nie mogą wdychać wystarczająco tlenu z atmosfery, aby urosnąć. W dawnych czasach ich ciała osiągały metr długość.

4. Superinteligentni

W wielu filmach kosmici są przedstawiani jako agresywne istoty, które niszczą wszystko na swojej drodze. To nie ma sensu. Możliwość podróży międzygalaktycznej wymaga bardzo zaawansowanej inteligencji. Choć kosmici mogliby być agresywni wobec innych form życia, a nawet swojej własnej rasy, to szanse na to są niewielkie.
Bardziej prawdopodobne są wyrachowane, powściągliwe istoty podejmujące trafne decyzje. Gatunki oparte na agresji o niższej inteligencji zwykle skupiają się na przetrwaniu. Aby rasa stała się bardziej rozwinięta niż nasza cywilizacja, musiałaby odstawić swoje różnice na bok i skupić się na wspólnych interesach.

3. Nie będą humanoidalni

Znamy to z filmów i seriali. Kosmici na ekranie to po prostu ludzie z pomalowanymi twarzami. To rozwiązanie jest wygodne, ale mało prawdopodobne z naukowego punktu widzenia. Ludzie powstali w wyniku konkretnych warunków środowiska.
Wyprostowaliśmy się, aby pokonywać większe odległości i uwolnić ręce oraz móc operować narzędziami. Wykształciliśmy kciuki, ponieważ na początku mieszkaliśmy na drzewach, ale jeżeli planeta by ich nie posiadała, to powstanie tego palca byłoby mało prawdopodobne. Nie wiadomo, jak będą wyglądać kosmici, ale najprawdopodobniej będą szybcy, bo to zapewnia im przetrwanie i zdolność do polowania. Ich zmysły będą dobrze wykształcone. Można się spodziewać elementów znanych z innych istot ziemskich: ust, oczu, jakiegoś rodzaju ucha oraz sprawnego organu do przemieszczania się, na przykład nóg. Musieliby być drapieżnikami i jakieś szczątkowe cechy będą na to wskazywać.

2. Mowa i pismo

Rozwijająca cywilizacja musi umieć się komunikować. Musiałaby powstać jakaś forma kontaktu, aby zorganizować się na dużą skalę i zapewnić przekaz informacji, który jest niezbędny dla rozwoju społeczeństwa. Kosmici musieliby umieć przekazywać sobie skomplikowane teorie oraz je zapisywać, aby nauczyło się ich kolejne pokolenie. Bez jakiejś formy pisma prawdopodobnie nigdy nie pokonalibyśmy bariery indywidualnych ograniczeń.
Sposób komunikacji kosmicznych podróżników pozostaje jednak zagadką. Niekoniecznie muszą być to fale dźwiękowe. Co, jeśli będą korzystali z wibracji odbieranych przez specjalne organy albo, jak lubią sugerować filmy, zaczną porozumiewać się telepatycznie?

1.Nie będą silni

Obcy nie będą super silni. Odkrycia technologiczne, których wymaga podróż kosmiczna, same w sobie oznaczają, że w tej konkretnej cywilizacji brutalna siła fizyczna nie jest już przydatna od kilku tysięcy lat. To będą szczupłe i dobrze zaprojektowane istoty używające minimum energii do zasilania swojego ciała.

 

Źródło