Samochody PRL – dlaczego nadal są tak popularne?


O samochodach PRL napisano już niejedną książkę. Po tylu latach od upadku tego systemu, nadal mają rzeszę zagorzałych fanów. Mało tego. Małe wspomnienie o Fiacie 125p czy 126p wywołuje zawsze uśmiech i zapewnienie, że lepszych aut nigdy nie wyprodukowano. Za co kochamy te auta? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Auta PRL

Kilkadziesiąt lat temu po ulicach poruszaliśmy się takimi klasykami, jak: Polonez, Fiat 125p, Fiat 125p, Warszawa, Syrena, Wołga i wiele innych modeli. Dziś wiemy, że nie były to auta niezawodne, bardzo często nie nadawały się na długie podróże, nie były tak komfortowe, jak samochody, którymi jeździmy współcześnie. A jednak. W pamięci wielu osób zapisały się jako samochody od zadań specjalnych. – Prawda jest taka, że auta PRL wiążą się z pięknymi wspomnieniami. Dla pokolenia naszych dziadków czy rodziców, były to pierwsze auta, które służyły im znacznie dłużej niż współczesne auta nam. Kiedyś samochód to była prawdziwa inwestycja, jeden był w posiadaniu właściciela przez wiele lat. Ludzie się do nich przywiązywali. My samochody zmieniamy bardzo często, są dla nas tylko środkiem lokomocji. Nic zatem dziwnego, że samochody PRL urastają do rangi niemal symboli. – mówi przedstawiciel wydawnictwa vesper.pl, które jakiś czas temu wydało album o motoryzacji PRL.

Za co kochamy samochody PRL?

Skoro już ustaliliśmy, że auta PRL są niezwykle popularne, pora się zastanowić, co jest odpowiedzialne za taki stan rzeczy. – Nie były to auta niezawodne, ale takich chyba nadal nie wynaleziono. Te z PRL miały coś w sobie. Dziś specjaliści podkreślają przede wszystkim ich design – wyjątkowy i charakterystyczny. Do tego doliczyć należy również patriotyzm – większość aut produkowane było na podstawie licencji, a i tak uchodzą jako auta typowo polskie, dzieło inżynierów FSO. Kluczowa była prostota i funkcjonalność – każde auto zaprojektowane zostało dla innej grupy odbiorców, miało konkretne przeznaczenie – sztandarowym przykładem jest Tarpan, który w zamyśle twórców miał być autem pomocniczym w gospodarstwach rolnych. W przypadku motoryzacji PRL reguły i podziały były jasne. No i oczywiście zastosowane rozwiązania techniczno-technologiczne, dzięki którym nasi rodzice zwykłym maluchem potrafili pojechać na wczasy do dalekiej Bułgarii. I to cała tajemnica popularności aut PRL. – dodaje ekspert z vesper.pl