7 lat temu

Jak będzie wyglądał podbój układu słonecznego?

Animacja bazująca na autentycznych zdjęciach przedstawia pierwszych kolonizatorów kosmosu.

Marzenia o kolonizacji kosmosu przez ludzi są dalekie od realizacji, niemniej jednak najwybitniejsze umysły współczesnych czasów pracują nad tym, by urzeczywistnić tę wizję w przyszłości. Podróże kosmiczne inspirują artystów i filmowców. Jak mogą wyglądać “pierwsze kroki” ludzkości w eksploracji układu słonecznego możemy w realistycznej wersji zobaczyć w krótkometrażowym filmiku przygotowanym przez artystę Erika Wernquista “Wanderers”.

Artysta zabiera nas w podróż po układzie słonecznym – na klif Verona Rupes na księżycu Urana Miandzie oraz przez chmury Saturna. Przepiękne animacje, ukazujące realnie istniejące miejsca w naszym układzie słonecznym uzupełnione są przez fragmenty z książki “Pale Blue Dot”, czytanej przez jej autora Carla Sagana.

Wanderers – a short film by Erik Wernquist from Erik Wernquist on Vimeo.

Wizja przedstawiona w filmiku bazuje na pomysłach naukowych, na to, jak może wyglądać nasza przyszłość w przestrzeni kosmicznej. Wszystkie zaprezentowane obrazy powstały na bazie rzeczywistych zdjęć oraz dostępnych map planet i satelitów z naszego układu słonecznego. Wernquist korzystał m.in. z materiałów Jet Propulsion Laboratory NASA oraz Goddard Space Flight Center Scientific Visualisation Studio Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Animacja miała w założeniu autora pokazać ułamek pięknej, pozaziemskiej przyrody otaczających nas światów oraz przede wszystkim nas umiejscowionych w tej odległej rzeczywistości. Poniżej opisy poszczególnych lokalizacji w filmie.

Cape Verde – Mars

Krawędź krateru Victoria na równinie Meridiani Planum. Grupa ludzi czeka na przybycie kilku lądowników.

Klif Verona Rupes – Miranda, księżyc Urana

Baza startowa umieszczona na najwyższym klifie w naszym Układzie Słonecznym.

Pierścienie Saturna

Grzbiet gór na Japecie

Japet to trzeci co do wielkości księżyc Saturna, duży lodowy satelita. Symulacja zdjęcia wykonanego na niskiej orbicie. Na obrazie widoczne są siedliska ludzkie na grani, która ciągnie się wzdłuż równika satelity.

Europa – księżyc Jowisza

Grupa ludzi wędruje przez lodowate równiny księżyca Jowisza – Europy. Jowisz i jego kolejny księżyce są widoczne w tle.

Terrarium na anonimowej asteroidzie w Pasie Asteroid

To ujęcie przedstawia wnętrze asteroidy. To czysto fantazyjna wizja możliwości ludzkiej inżynierii przyszłości. Konstrukcja “terrarium” została opisana i wymyślona przez pisarza Kima Stanley’a Robinsona w powieści “2312”.

W pierścieniu Saturna

Jako, iż pierwsze zdjęcia z obszaru pierścieni Saturna zostaną dopiero wykonane w najbliższych tygodniach przez sondę Cassini, te ujęcia zostały stworzone przez artystę wyłącznie na podstawie wyobrażeń. Wykonane bez użycia autentycznych zdjęć zostały zainspirowane materiałem przesłanym przez Cassinego w 2004 roku.

NEW HORIZONS [Extended Version] from Erik Wernquist on Vimeo.

Źródło: Science Alert