Dropshipping – jaki hosting wybrać?

Dropshipping to coraz popularniejszy model sprzedaży w branży e-commerce. który pozwala ograniczyć nakłady potrzebne na otwarcie swojego sklepu internetowego. Dropshipping umożliwia, zwłaszcza w początkowej fazie działalności, inwestycje, które nie powodują mrożenia gotówki w postaci zakupu dużej ilości towaru lub wyłożenia znacznej kwoty na wynajem powierzchni magazynowej W przypadku niektórych produktów dropshipping jest wręcz jedynym rozsądnym modelem sprzedaży. Nie oznacza to jednak, że w każdym aspekcie to rozwiązanie różni się znacząco od tradycyjnego handlu w Internecie. Nadal jedną z najważniejszych decyzji, które należy podjąć przed otwarciem biznesu w branży e-commerce, jest wybór odpowiedniego hostingu. Odpowiedniego, czyli jakiego? O tym dalej w tekście.

 

Dropshipping – jak to działa?

Otwierając sklep internetowy w modelu dropshipping nie potrzeba fizycznie posiadać sprzedawanych towarów, a jedynie je oferować za pośrednictwem swojego sklepu internetowego. Jednocześnie trzeba mieć podpisaną umowę z magazynem lub producentem, który będzie bezpośrednio wysyłał towar do klienta. Dropshipping ma dużo zalet. Nie trzeba inwestować w zakup towarów i miejsce magazynowe, więc biznes można otworzyć posiadając nawet niewielki budżet. Dropshipping dodatkowo nie generuje niepotrzebnych kosztów, a każdy sprzedany produkt od razu przynosi zysk, bo nie trzeba najpierw pokrywać kosztów jego zakupu. Dla magazynu lub producenta to również korzystna sytuacja, bo nie musi przejmować się sprzedażą, a jedynie wysyłką. Dla klienta taki model dystrybucji niczym nie różni się od tradycyjnego. Dzięki sprawnej komunikacji towar jest do niego wysyłany tak samo szybko, jakby było to robione bezpośrednio przez sprzedawcę.

Są branże, w których dropshipping sprawdza się bardzo dobrze. Na przykład przy sprzedaży towarów o dużych gabarytach lub w sytuacji oferowania produktów niestandardowych, które w tradycyjnym modelu również byłyby wykonywane lub zamawiane dopiero po zakupie. Pozwala to również znacznie poszerzyć asortyment. W razie kłopotów biznes można  zamknąć bez większych konsekwencji, bo ma się świadomość, że nie zostanie się z niesprzedanymi produktami.

Dropshipping ma również swoje wady, chociaż nie wynikają one bezpośrednio z samego modelu i można je w łatwy sposób – dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu – zminimalizować. Przed klientem odpowiada sprzedawca, ale wysyłki dokonuje magazyn, więc właściciel sklepu nie ma bezpośredniego nadzoru ani nad jakością danego egzemplarza towaru, ani nad czasem realizacji zamówienia. Wszystko to jednak można doprecyzować w umowie z partnerem biznesowym i w razie niewywiązywania się z ustaleń – wyciągać konsekwencje.

Hosting w modelu Dropshipping

Z punktu widzenia logistycznego dropshipping znacznie różni się od zwykłej sprzedaży w ramach branży e-commerce. Jednak biorąc pod uwagę stronę techniczną tworzenia swojego sklepu internetowego nie ma większego znaczenia czy jest on w modelu dropshipping, czy tradycyjnej. W praktyce oznacza to, że wybierając serwis hostingowy dla dropshippingu trzeba kierować się takimi samymi zasadami jak dla każdego sklepu internetowego.

Priorytetem zawsze powinno być bezpieczeństwo, przede wszystkim kupujących – ich danych osobowych i pieniędzy.. Najlepiej wybrać firmę, która ma wieloletnie doświadczenie i dobre opinie. Nie warto otwierać swojego sklepu u usługodawcy, który przez brak doświadczenia nieodpowiednio skonfiguruje serwer  istotna jest również przestrzeń dyskowa, która zostanie udzielona sklepowi. W modelu dropshipping jest to szczególnie istotne, bo w związku z tym, że można zaoferować bardzo szeroki wybór produktów, niezbędna będzie duża ilość miejsca – na ich zdjęcia lub inne multimedia.

Należy również wybrać hosting, który wytrzyma wzmożony ruch na stronie. Wiadomo, że w początkowym okresie działalności żaden sklep nie generuje dużych zysków, bo klienci muszą najpierw go poznać, ale z czasem ruch może rosnąć. Dlatego do dropshippingu najlepiej wybrać ofertę, którą będzie można elastycznie rozszerzyć, gdy zajdzie taka potrzeba. Może to być hosting oparty na przykład o coraz popularniejsze serwery wirtualne, czyli VPS.

Gdy przedsiębiorca zdecyduje się na dropshipping lub inną formę dystrybucji swoich towarów przez Internet, serwis hostingowy powinien w ramach usługi oferować również pomoc i wsparcie techniczne, by móc szybko reagować na wszelkie kryzysowe sytuacje. W dobie bardzo dużej konkurencji i mnóstwa sklepów internetowych oferujących podobne towary, zakupy bez najmniejszych nawet problemów technicznych mogą być dla konsumentów ważnym elementem w podejmowaniu decyzji o wyborze sprzedawcy.

Dropshipping – każdy może mieć sklep internetowy

Dzięki dropshippingowi bez dużych nakładów finansowych można otworzyć swój pierwszy sklep internetowy. Warto w tym celu odwiedzić nazwa.pl i zapoznać się z aktualną ofertą na sklepy internetowe: https://www.nazwa.pl/sklepy-internetowe/.  Mimo że dropshipping wydaje się mniej wymagający od tradycyjnej sprzedaży internetowej, nie oznacza to, że można poświęcić mu mniej uwagi i bagatelizować pewne kwestie, które mogą mieć wpływ na powodzenie całego przedsięwzięcia. Należy wybrać odpowiednich partnerów i dobrze przygotować się do negocjacji. Kolejna kwestią i jest na pewno wybór odpowiedniego hostingu, który może zaważyć na sukcesie sklepu internetowego nie tylko w modelu dropshipping.