7 lat temu

Letnie przesilenie w Kosmosie

Astronomowie NASA przez długi czas wpatrywali się w dwie największe planety naszego układu słonecznego – Jowisza i Saturna.

Statki Juno oraz Cassini nieustannie przesyłają naukowcom dane na temat planet.

Niektóre z nich zawierają przepiękne zdjęcia, a nawet pliki GIF.


Co 53 dni Juno wykonuje dwugodzinny lot wokół Jowisza, aby zrobić zbliżenie. Dzięki temu powstała wspaniała fotografia południowych obszarów tej planety zrobiona z wysokości 32 tysięcy mil. Widać na niej niespokojną powierzchnię Jowisza, kilka cyklonów o rozmiarach Ziemi, ogromne burze oraz potężne pole magnetyczne o sile 10 razy większej niż na Zielonej Planecie.

Tymczasem 24 maja Cassini (wciąż w trakcie swojego pożegnalnego lotu) uchwycił letnie przesilenie na Saturnie, które odbywa się raz na 15 ziemskich lat. Ponieważ ta planeta orbituje wokół słońca bardzo powoli, sześciokąt w centrum jej bieguna północnego pokrył się żółtą mgłą. Naukowcy twierdzą, że tworzą ją cząsteczki smogu, które są efektem rosnącego promieniowania słonecznego.

To jeszcze nie wszystko. Jest również zdjęcie Enceladusa, kosmicznego pyłu otaczającego jasną gwiazdę oraz niewyobrażalnie ogromną czarną dziurę wielkości 4 milionów słońc w samym środku naszej galaktyki.