7 lat temu

Nowy biodrowy egzoszkielet pomaga ludziom uniknąć upadku

Robot, którego można założyć na siebie, pomoże uniknąć upadku tym, którzy często się przewracają.

Nowy egzoszkielet jest napędzany silnikiem w okolicach bioder i może wykryć problemy ze stabilnością. Podczas testów robot świetnie poradził sobie z wyczuwaniem i zapobieganiem upadkom.

Egzoszkielety mogą postawić na nogi ofiary wylewu czy ludzi cierpiących na uszkodzenie kręgosłupa, a nawet pomogą strzelać gole w piłce nożnej. Ten model skupia się jednak na czymś bardziej przyziemnym – pozwala uniknąć upadku na twarz lub plecy.

Większość egzoszkieletów prowadzi swoich właścicieli, zmuszając ich do chodzenia w konkretny sposób. Ten robot ma jednak za zadanie pozwolić użytkownikowi na normalny ruch i interweniuje tylko wtedy, kiedy musi.

Specjalny algorytm mierzy ustawienie stawów biodrowych, aby wykryć zmiany w postawie, które prowadzą do upadku. Następnie robot przywraca biodra do naturalnej pozycji przy użyciu swoich silników.

W ośrodku rehabilitacyjnym we Florencji egzoszkielet został wypróbowany na bieżni przez grupę ośmiu staruszków i dwóch osób po amputacji, czyli ludzi najbardziej narażonych na problemy ze stabilnością. Robot wykrył ich utratę równowagi w ciągu 0,35 sekundy od zmiany postawy!

Urządzenie czekają jednak pewne przeszkody do pokonania. Egzoszkielet jest tak wielki, że Micera i jej zespół pracują nad bardziej przystępnym modelem, który nie będzie tak obciążający dla osób starszych. Naukowcy testują również możliwości robota przy innych przypadkach utraty równowagi takich jak potknięcie.

Źródło