7 lat temu

Chiny planują wysłanie ludzi na asteroidę

Śmiałkowie mają tam zamieszkać i wydobywać złoża kosmicznej skały.

Chiński rząd planuje znalezienie odpowiedniego obiektu oraz wylądowanie na nim, a następnie rozpoczęcie działalności wydobywczej. Wszystko rękami ludzi, którzy zostaną wysłani, by zamieszkać na asteroidzie.

Zdaniem urzędników chińskiego programu kosmicznego, Pekin ma nadzieję na wydobycie rzadkich i niezwykle wartościowych minerałów. Program ten chcą realizować już od 2020 roku. W ciągu najbliższych trzech lat planują natomiast wystrzelenie w kosmos swojego pierwszego statku kosmicznego w ramach programu eksploracji Księżyca. Projekt ma jednak wykraczać poza srebrny glob, uwzględniając również działalność wydobywczą na asteroidach. Planetoidy mają stać się bazami dla przyszłych stacji kosmicznych.

Misja obejmowałaby lądowanie na asteroidzie, a następnie zmianę jej trajektorii przy użyciu rakiet. Celem byłoby skierowanie obiektu na orbitę Księżyca, przygotowując asteroidę do działalności wydobywczej. Chińczycy nastawiają się głównie na pozyskanie metali szlachetnych.

To tylko część z ambitnych planów podboju kosmosu. Chińska Agencja Kosmiczna poinformowała niedawno również o planach wybudowania na Księżycu bazy, potencjalnie we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.

Podobnie jak NASA, które ogłosiło niedawno analogiczny plan, Chiny liczą, że wartość wydobytych kruszców zwróci koszty ambitnej misji. Amerykańska Agencja Kosmiczna planuje pierwsze lądowanie na asteroidzie również w niedługim czasie – w drugiej dekadzie obecnego stulecia, przygotowując dwie misje – Lucy i Psyche.

Działalność wydobywcza na asteroidach jest także przedmiotem zainteresowania kilku prywatnych firm, które liczą na milionowe zyski, m.in. Planetary Resources. W 2015 roku Barack Obama uchwalił przepisy zezwalające prywatnym podmiotom na wzięcie w posiadanie “ciał niebieskich”, otwierając tym samym możliwość kupowania planetoid. Ustawa przyznaje prawa do handlowania wydobytymi z nich surowcami.

Kwestie własności przestrzeni kosmicznej zostały wstępnie uregulowane w tak zwanym Traktacie o przestrzeni kosmicznej, podpisanym przez Stany Zjednoczone, Związek Radziecki i Wielką Brytanię w 1967 roku. Dokument stwierdza, że Księżyc i inne ciała niebieskie są częścią “wspólnego dziedzictwa ludzkości”. Dokument wskazuje, iż eksploracja powinna przebiegać pokojowo, zakazując rozmieszczania na obiektach kosmicznych jakiejkolwiek broni.

Źródło: The Independent