7 lat temu

Naukowcy odkryli planetę, wyglądającą jak Neptun

Odkrycie może pomóc w zrozumieniu najbardziej fundamentalnych kwestii, na temat tworzenia się planet i układów planetarnych.

Obiekt znajduje się 430 lat świetlnych od Ziemi. Posiada czyste niebo oraz niespodziewanie prymitywną atmosferę, składającą się prawie wyłącznie z wodoru i helu. Jest takiego samego rozmiaru jak Neptun, ale najprawdopodobniej jest dużo cieplejszy, ponieważ znajduje się bliżej swojej matczynej gwiazdy. Nowo odkryty obiekt może pomóc nam zrozumieć, w jaki sposób tworzą się planetarne systemy gwiezdne oraz jak się rozwijają.

Prymitywna, wodnista atmosfera sugeruje, że planeta utworzyła się albo bardzo blisko swojej gwiazdy, albo stosunkowo późno w życiu tego konkretnego układu. To zupełnie inne scenariusze niż w przypadku Neptuna i Urana, które powstały w początkowych okresach tworzenia się naszego układu słonecznego. Obie te planety uformowały się na jego krańcach z cząsteczek pyłu i kurzu otaczających Słońce w formie dysku protoplanetarnego.

Dogłębne poznanie tych różnic mogłoby pomóc nam zrozumieć, w jaki sposób powstał nasz Układ Słoneczny. Profesor David Sing z Uniwersytetu w Exeter, którego zespół przeprowadził wstępną analizę nowo odkrytego obiektu, powiedział: „To ekscytujące odkrycie wskazuje na istnienie większej różnorodności w atmosferach egzoplanet, niż myśleliśmy”.

“Ten ciepły Neptun jest o wiele mniejszą planetą niż te, które do tej pory wykrywaliśmy w odległym kosmosie. Wiedza na temat jego atmosfery wydaje się być przełomowa w naszym dążeniu do pogłębiania wiedzy na temat formowania się układów słonecznych.”

Naukowcy analizowali dane zebrane z teleskopów kosmicznych Hubble’a oraz Spitzer NASA, by zmierzyć ilość światła widocznego w atmosferze planety, gdy przechodziła ona na tle swojej matczynej gwiazdy.

Dotychczasowe dane zawierają wystarczającą ilość szczegółów, aby potwierdzić, że obiekt (nazwany na razie HAT-P-26P), ma relatywnie wolną od chmur atmosferę i ślady wody.

Neptun

Jak skomentowała Dr Hanna Wakeford z Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda NASA, “Astronomowie dopiero co zaczęli badać atmosfery odległych planet wielkości Neptuna i prawie od razu znaleźli przykład, który jest przeciwstawny do trendów z naszego Układu Słonecznego”.

Źródło: NASA