Czarne kwiaty ogrodowe

Czerń od stuleci stanowi synonim luksusu, zmysłowej tajemniczości i dobrego gustu. Króluje na wybiegach mody i na ekskluzywnych uroczystościach. Teraz może zagościć również…w Twoim ogrodzie. Sprawdź, jakie gatunki roślin zachwycają czarnym kolorem kwiatów!

Czarne rośliny to jeden z najbardziej intrygujących trendów w aranżacji ogrodu. W rzeczywistości jednak ich kwiatostany nie mają koloru prawdziwej, głębokiej czerni. Kwiaty są ciemnoczerwone, ciemnogranatowe lub ciemnofioletowe, a ich intensywna barwa w odpowiednim oświetleniu wydaje się niemal czarna. Nie zmienia to jednak faktu, że prezentują się imponująco. Zastanawiasz się, które gatunki roślin charakteryzują się tak oryginalną barwą? Specjaliści z firmy Ziemovit przygotowali listę najciekawszych odmian o czarnych kwiatach.

Czarne tulipany i inne rośliny o czarnych kwiatach

Do najpiękniejszych gatunków roślin o kwiatostanach w kolorze zbliżonym do czerni należą:

  • Tulipan „Queen of Night” – ma ciemnofioletowe płatki, które w pochmurne dni wyglądają jak czarne. Kwitnie w pierwszej połowie maja i cieszy wzrok swoim eleganckim wyglądem przez około trzy tygodnie. Ma smukły kształt i arystokratycznie wyprostowaną łodygę. Najlepiej czuje się na słonecznych stanowiskach i przepuszczalnej glebie.
  • Irys bródkowy „Black Night” – wyróżnia się sześciopłatkowymi czarnofioletowymi kwiatami oraz długimi, jasnozielonymi i ostro zakończonymi liśćmi. Osiąga wysokość do 70–90 cm. To roślina wieloletnia, odporna na mrozy (nie trzeba więc wykopywać jej cebulek przed zimą), która zakwita w maju. Lubi stanowiska słoneczne i żyzną glebę o niezbyt dużej wilgotności.
  • Pierwiosnek wyniosły „Gold Lace Black” – kwitnie na przełomie marca i kwietnia. Dobrze czuje się zarówno na ogrodowych rabatach, jak i na skalniakach czy w doniczkach. Jego drobne kwiaty mają ciemne płatki ze złotymi obwódkami.
  • Ciemiernik ogrodowy „Pluto” – najlepiej rośnie na wapiennej, żyznej glebie i zacienionych stanowiskach (dlatego często jest sadzony pod drzewami). Jego kwiaty mają głęboki, ciemnoczerwony kolor. Należy jednak pamiętać, że gatunek ten – pomimo swojego piękna – jest trujący, a kontakt z nim grozi poparzeniem skóry.
  • Malwa czarna „Nigra” – jej ciemne kwiaty w słońcu mienią się odcieniami głębokiego burgundu. Środki płatków są subtelnie kremowe. Ta odmiana malwy kwitnie od kwietnia do września. Warto sadzić ją na słonecznych stanowiskach i dość żyznej glebie oraz w miejscach, w których istnieje możliwość ustawienia podpór – pod ciężarem kwiatów pędy malwy wykazują tendencję do pokładania się.

Czarne kwiaty pięknie komponują się z roślinami o kontrastowych kolorach – czerwonym lub białym. Warto jednak pamiętać, że z daleka są słabo widoczne, dlatego warto wyeksponować je w pobliżu ścieżek.