7 lat temu

Korzystanie z urządzeń elektronicznych wpływa na nasz sen!

Urządzenia z ekranami dotykowymi stanowią wyposażenie wielu domów. Nie zaskakuje więc fakt, że dzieci należą do grupy najbardziej aktywnych użytkowników. Okazuje się jednak, że nie są one obojętne dla ich zdrowia. Naukowcy udowodnili, że dzieci korzystające dużo z urządzeń dotykowych, krócej śpią w nocy.

Pierwsze badania mające na celu przeanalizowanie potencjalnych powiązań, pomiędzy ekranem dotykowym a snem u małych dzieci, zrealizował londyński Uniwersytetu w Birkbeck. Naukowcy stwierdzili, że zakłócenia snu w przypadku tych ekranów występują w podobnym stopniu jak od ekranu telewizora.

Analizując schematy korzystania z przenośnych urządzeń dotykowych przez dzieci, naukowcy obliczyli, że każda dodatkowa godzina z tabletem lub smartfonem, to w przypadku dzieci pomiędzy 6 miesiącem a 3 rokiem życia 15 minut mniej snu.

Badanie realizowano od czerwca 2015 roku do marca 2016, na grupie 715 dzieci i ich rodziców, którzy dostarczali informacji za pośrednictwem ankiety online. 70% gospodarstw domowych posiadało ekrany dotykowe. W tych domach 75% dzieci korzystało na co dzień z elektroniki. Wśród dzieci, które miały codzienny dostęp do ekranów dotykowych 51% znajdowało się w przedziale od 6 do 11 miesięcy, a 92% było w przedziale od 25 do 36 miesięcy.

Rodzice zostali poproszeni o raportowanie, jak długo dziecko śpi w nocy oraz w dzień, ile czasu zajmuje mu zaśnięcie oraz jak często budzi się w nocy. Wyniki zostały przeanalizowane pod kątem wieku, płci i ekspozycji na telewizor.

Jak się okazało dzieci, które spędzają więcej czasu z ekranem dotykowym w ręce spały krócej w nocy. Niektórym z nich udawało się jednak odbywać dłuższe drzemki w ciągu dnia, mimo to spały one porównywalnie krócej od pozostałych dzieci. Średnio każda godzina z tabletem przekłada się na 26 minut mniej snu w nocy oraz 10 minut więcej w ciągu dnia, co w ogólnym rozrachunku daje 15,6 minut krótszy sen. Używanie ekranów dotykowych wydłużyło również czas potrzebny do zaśnięcia. Nie zauważono natomiast żadnych zmian w częstotliwości wybudzania się w nocy.

“Wyniki wskazują, że popularność i dostępność ekranów dotykowych prowadzi do wysokiego poziomu użytkowania przez niemowlęta i małe dzieci, co wiąże się ze zmniejszeniem ilości snu” podsumowuje kierownik badań Tim Smith. „Konieczne są dalsze analizy, aby zrozumieć, czy to właśnie używanie ekranu dotykowego powoduje problemy ze snem i jak różne metody korzystania z nich mogą złagodzić te zagrożenia”.

Źródło: Gizmodo