7 lat temu

Ośmiornice zaskoczyły naukowców!

Ośmiornice są niesamowite. Ostatnio jednak naukowcy odkryli coś, co kompletnie ich zaskoczyło.

Genom ośmiornicy jest bardziej złożony niż ludzki, ponieważ te zwierzęta mają trzy serca, a do tego są niezwykle inteligentne.

Niedawno naukowcy z Laboratorium Morskiego w Massachusetts oraz Uniwersytetu w Tel Awiwie odkryli, że głowonogi mogą edytować swoje RNA kosztem ewolucji w DNA. Innymi słowy, są one w stanie szybko dokonywać zmian na poziomie komórkowym, aby dostosować się do środowiska, zamiast polegać na długotrwałym procesie ewolucji!

Naukowcy w eksperymentach skupili się na głowonogach – niezwykłe zdolności odkryto u kałamarnic, dwóch gatunkach ośmiornic oraz u mątwy.

U innych gatunków zwierząt żyjących na ziemi edycja RNA zachodzi na minimalnym poziomie. Przykładowo u ludzi oraz muszek owocówek zarejestrowano możliwości zmiany w zaledwie jednym procencie RNA. Ewoluowaliśmy poprzez edycję naszego DNA w ciągu milionów lat, używając RNA (czyli głównej kopii DNA), aby wytwarzać białka budujące nasze ciało.

U głowonogów wygląda to zaś inaczej. Ciągłe edycje RNA generują w mgnieniu oka spontaniczne zmiany w organizmach, skracając długi i żmudny proces ewolucji. Zdolności te szczególnie widoczne były u zwierząt z podgromady płaszczoobrosłych.

“Wniosek płynący z badań jest taki, że aby utrzymać elastyczność w edytowaniu RNA głowonogi musiały zrezygnować z rozwoju w innych obszarach. Mutacje zwykle postrzegane są jako “waluta” naturalnej selekcji, te zwierzęta zaś tłumią je, aby utrzymać elastyczność, w możliwości nadpisywania zmian w obrębie RNA” komentuje wyniki dr Rosenthal z Marine Biological Laboratory.

Dokładnie nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Może to jednak tłumaczyć, jak osiągają tak wysoki poziom inteligencji w tak krótkim czasie, żyjąc zaledwie po kilka lat. Zwierzęta te potrafią między innymi rozwiązywać zagadki, maskować się w absolutnie unikalny sposób, otwierać słoiki, a nawet wykorzystywać inne stworzenia morskie jako broń podczas polowania.

Być może to edycja RNA zaadoptowana jako sposób do stworzenia bardziej skomplikowanych struktur mózgu, pozwoliła tym gatunkom na wykorzystanie narzędzi, kamuflażu i rozwinięcie technik komunikacji.

Jedno jest pewne – ośmiornice są niesamowite, a fakt, że mogą tak szybko przystosowywać się do otoczenia, jest zdumiewający.