7 lat temu

Pierwsze zdjęcia czarnej dziury

Naukowcy uruchomili globalną sieć teleskopów w celu zobrazowania supermasywnej czarnej dziury Sagittarius A*, znajdujące się 26000 lat świetlnych od centrum naszej galaktyki. Zdjęcia powinny pojawić się w ciągu roku. Projekt zatytułowany Event Horizon Telescope (EHT), realizowany był od 5 do 14 kwietnia. Pierwsze wyniki spodziewane są pod koniec 2017 lub na początku 2018 roku.

“Obserwacje pomogą nam poznać i zweryfikować wszystkie niesamowite teorie na temat czarnych dziur, a jest ich całkiem sporo.” skomentował Gopal Narayanan z Uniwersytetu Massachusetts, biorący udział w projekcie. “Wyposażeni w te zdjęcia będziemy mogli zrozumieć fenomen czarnych dziur.”

Czarne dziury mogą być miliony lub miliardy razy większe od naszego Słońca. Sagitarius A* jest przykładowo 30 razy większa. To czyni czarne dziury obiektami niezwykle trudnymi do obserwacji.

I właśnie tu z pomocą przychodzi EHT. Do obserwacji zostanie wykorzystanych aż 10 teleskopów zlokalizowanych w różnych miejscach na Ziemi i 14 instytucji naukowych. Projekt ma również badać fizykę akrecji, czyli w jaki sposób czarna dziura wciąga materię.

Obserwowana będzie także druga supermasywna czarna dziura, znajdująca się w innej galaktyce. Oddalona o 53,5 milionów lat świetlnych Messier 87, jest cztery miliardy razy większa od Słońca. To daje jej o wiele obszerniejszy horyzont zdarzeń niż w przypadku Sagittarius A*, który jest zaledwie 4 miliony razy większy od słońca.

Aby przetworzyć wszystkie zebrane dane potrzebne będzie jednak trochę czasu, dlatego też pierwsze zdjęcia zobaczymy najwcześniej pod koniec roku.

Czego możemy się spodziewać na zdjęciach? Naukowcy liczą na okrągły horyzont zdarzeń wokół czarnej dziury. Sama osobliwość jest regionem, z którego nic nawet światło nie może uciec. Zdjęcia powinny więc ukazywać gazy, pojawiające się wokół rotującej osobliwości.

To z pewnością jeden z ciekawszych projektów naukowych tego roku.