3 powody, dla których warto studiować

Z roku na rok polscy pracodawcy coraz bardziej cenią doświadczenie zawodowe. Nie dziwi więc, że część absolwentów szkół ponadgimnazjalnych ma twardy orzech do zgryzienia – iść do pracy czy może jednak postawić na studia. Ty też zastanawiasz się nad zapisaniem się do szkoły wyższej? Poniżej przedstawiamy 3 powody, dla których warto postawić na studia.

Zwiększenie atrakcyjności na rynku pracy

Wielokrotnie słyszałeś, że w dzisiejszych czasach dyplom uczelni już nic nie znaczy? To spróbuj znaleźć pracę bez niego. O ile w dobrej sytuacji są absolwenci technikum – oni mogą pochwalić się uprawnieniami do wykonywania wyuczonych zawodów – i osoby posiadające kursy np. obsługi wózków widłowych czy prawo jazdy kategorii C i E, o tyle w przypadku maturzystów z liceum, studia wydają się koniecznością. Dlaczego? Tylko wtedy mają oni szansę na podniesienie swoich kwalifikacji, a tym samym zwiększenie atrakcyjności na rynku pracy. To bardzo ważne zwłaszcza dla osób, które myślą o pracy w szkołach czy administracji publicznej – bez studiów nie mają one szans na zatrudnienie w tych sektorach – oraz absolwentów szkół średnich, którzy w przyszłości chcą piastować kierownicze stanowiska (wraz z drogą awansu konieczne jest uzupełnianie swojej wiedzy).

Nawiązanie nowych znajomości

Nie samą nauką człowiek żyje. Studia to również doskonała okazja do nawiązania nowych znajomości oraz rozwój życia towarzyskiego. W trakcie 5-letniej nauki masz szansę poznać wiele ciekawych osób, nie tylko na roku, bo część zajęć realizowana jest w połączeniu z innymi kierunkami. Do tego, uczelnie oferują też szereg innych aktywności – samorząd studencki, koła zainteresowań. Zapisując się na nie, powiększasz grono przyjaciół o osoby ze starszych i młodszych roczników, a do tego uzupełniasz swoje CV o informacje, które z pewnością zainteresują Twojego przyszłego pracodawcę. Pamiętaj też, że istnieje szansa na wyjazdy w ramach wymiany studenckiej. Dzięki nim do sieci kolegów dołączysz też studentów z zagranicy.

Liczne zniżki i stypendia

Studiowanie równa się zniżki. Jako student możesz liczyć na 51% ulgi na komunikację miejską oraz podróże pociągami. Do tego czeka Cię szereg innych upustów. Żacy płacą mniej za kino (nawet w weekendy bilet jest sporo tańszy od tego sprzedawanego po „normalnej” cenie), teatr, operę, zajęcia na basenie i w klubach fitness. Zniżki studenckie wprowadzają też restauracje, bary szybkiej obsługi i księgarnie. A to nie jedyny plus dla budżetu. Studenci mają też szansę na otrzymanie stypendium socjalnego (dla osób z trudną sytuacją materialną), naukowego (tzw. stypendium rektora dla 10% najlepszych studentów z danego kierunku) oraz artystycznego i sportowego (przyznawanego za osiągnięcia w tych dziedzinach).