7 lat temu

Śnieg tłumiący dźwięk

Nie od dziś wiadomo, że zimą wszystko wydaje się spokojniejsze. W miastach odgłosy samochodów wydają się cichsze, są mniej uciążliwe. Czy aby na pewno powinniśmy kojarzyć tę porę roku z ciężką pracą przy odśnieżaniu?

Świeży śnieg absorbuje dźwięk i nie jest to tylko nasze wyobrażenie. Dwaj amerykańscy fizycy, Donald Albert i John Orcutt przeprowadzili eksperyment. Nagrali dźwięk strzału ze strzelby. Pierwsze nagranie było zrobione latem, drugie w czasie kiedy spadł pierwszy śnieg.

Z eksperymentu jasno wynika, że nagranie z zimy było cichsze. Różnica pomiędzy dwoma strzałami wynosiła 10 decybeli. Zimową ciszę niektórzy tłumaczą tym, że w tym okresie ludzie rzadziej wychodzą z domu. Powyższe badania wskazują jednak, że powód jest inny.

Z kolejnych eksperymentów wynikało, że im większa jest pulchność śniegu, tym efekt ma mocniejsze działanie. Świeży śnieg najbardziej absorbuje dźwięki, może też dlatego wiele osób tak bardzo cieszy się z pierwszych płatków, bo kojarzy im się z ciszą. Najlepiej stłumione są dźwięki emitowane bardzo blisko powierzchni jak na przykład dźwięki silników.

Donald Albert i John Orcutt zauważyli również, że dźwięki zimową porą mają inną barwę – dźwięk tej samej strzelby brzmiał inaczej zimą, a inaczej latem. Czyli wychodzi na to, że magię śniegu przerywa fizyka.

 

A płatki śniegu?

Mają różną wielkość, są sześcioramienne, o przepięknym kształcie. Badacze twierdzą, że na ich powierzchni istnieje bardzo cienka warstwa wody, więc kształt zależy od temperatury i wilgotności. W wysokich temperaturach krawędzie kształtują się zupełnie inaczej niż w niskich.

Płatki mają niezwykle skomplikowanie struktury krystaliczne, które ciągle się zmieniają, formują. Właśnie to sprawia, że są jedyne w swoim rodzaju. Naukowcy wyróżniają kilka typów płatków śniegu, między innymi są to gwiazdki, graniastosłupy, słupki wieńcowate, płatki śniegu jak kwiaty paproci oraz kryształki nieregularne.

Zima nie taka straszna jak ją malują. Nie powinniśmy jej kojarzyć tylko z odśnieżaniem dróg czy chorobami. O tej porze roku zgiełk staje się cichszy, co sprzyja lepszemu samopoczuciu. Dodatkowo możemy podziwiać piękno śnieżynek, siedząc wygodnie w ciepłym mieszkaniu bądź wybrać bardziej aktywną formę spędzania czasu na przykład spacer.

Źródło: „The Journal of the Acoustical Society of America”, Źródło.

Dla miłośników poezji śpiewanej: