7 lat temu

Oto największy ślad dinozaura!

Zespół paleontologów z Uniwersytetu Queensland w Brisbane twierdzi, że znalazł największy do tej pory odcisk dinozaura, w regionie zwanym Australijskim Parkiem Jurajskim”.

Naukowcy zidentyfikowali 21 różnych typów tropów dinozaurów w obrębie 25-kilometrowego odcinka wybrzeża na półwyspie Dampier. W tym gigantyczny ślad, o długości 1,75 metra!

Według raportu ogromny ślad mógł należeć do dinozaura z rodzaju pouropodnych. Skamieniałości tych długoszyich, dużych roślinożerców można znaleźć na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktyki, tak więc nie są one rzadkością. Oczywiście, ślad jest niezwykły ze względu na swój rozmiar. Jednak różnorodność dinozaurów z wczesnego okresu kredy jest równie zadziwiająca.

Dwadzieścia jeden różnych typów dinozaurów żyjących w tym samym czasie, na tym samym obszarze. Nigdy dotąd nie widzieliśmy takiego poziomu różnorodności, gdziekolwiek na świecie. To kredowy odpowiednik Serengeti! Tyle że zapisany w kamieniu. skomentował odkrycie autor raportu, paleontolog Steve Salisbury.

Aby lepiej zobrazować rozmiar znaleziska, naukowcy udostępnili na Tweeterze zdjęcie dorosłego mężczyzny leżącego obok odkrytego śladu.

Zespół spędził na terenie parku ponad 400 godzin, w przeciągu ostatnich 5 lat starannie dokumentując tropy dinozaurów, których na tym terenie można liczyć w tysiącach. Oprócz znalezienia największego do tej pory śladu zespół odkrył również 5 szlaków drapieżnych dinozaurów, 6 rodzajów śladów dinozaurów pancernych oraz pierwsze ślady stegozaurów, jakie kiedykolwiek znaleziono w Australii. Zespół szacuje, że pochodzą one wszystkie z okresu pomiędzy 115 za 90 milionów lat.

Wiele znajdujących się na tych terenach śladów pozostaje jednak nadal nieodkryta. Wiemy, że niektóre z tropów, które udało nam się udokumentować w 2011 roku, zostało zasypane przez piasek naniesiony podczas sezonu burzowego w latach 2011-2012 i nie wiadomo kiedy zostaną one ponownie odsłonięte.