7 lat temu

Aby zapobiec nagłej śmierci łóżeczkowej, układaj dziecko w… kartonowym pudełku

Nagła śmierć łóżeczkowa jest przerażającym zagrożeniem. Czynnikiem zmniejszającym ryzyko okazuje się jednak bardzo prosta i niekonwencjonalna metoda – usypianie dziecka w kartonowym pudełku. Skuteczność tego rozwiązania przetestowano w Finlandii.

W latach ‘40 każda kobieta, która urodziła dziecko, otrzymywała od fińskiego rządu niewielką wyprawkę dla dziecka, umieszczoną w kartonowym pudełku. W jej skład wchodziło około 50 elementów, takich jak skarpetki, pieluchy, termometr, książka obrazkowa, kombinezon zimowy czy opakowanie prezerwatyw dla rodziców. Po opróżnieniu karton służyć mógł zaś jako najprostsze łóżeczko.

Program pudełek został zapoczątkowany w ramach walki z wysoką śmiertelnością niemowląt. W latach trzydziestych wynosiła ona w Finlandii około 65 przypadków śmierci na 1000 dzieci, w okresie do pierwszego roku życia. Problem szczególnie dotyczył ubogich rodzin, które nie miały pieniędzy na odpowiednią wyprawkę, a także często spały razem z dzieckiem, z powodu braku kołyski (co jest czynnikiem zwiększającym ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej). Pudełko miało zapewnić wszystkim dzieciom minimalne bezpieczeństwo w czasie snu. Dzisiaj Finlandia jest krajem z najniższym wskaźnikiem śmiertelności niemowląt na poziomie 2,5 zgonów na 1000 przypadków.

Pudełko dla dziecka znalazło zastosowanie także w innych krajach. Niektórzy eksperci medyczni dostrzegają w tym prostym rozwiązaniu czynnik obniżający ryzyko nagłej śmierci, podczas gdy inni pozostają sceptyczni.

Od tego roku Szkocja również rozpoczyna program darmowych pudelek dla wszystkich rodziców. Zawierają one podobnie jak fińskie pierwowzory zestaw artykułów pielęgnacyjnych dla niemowląt. W wielu krajach począwszy od Anglii poprzez Kanadę aż do Indii, coraz więcej szpitali oferuje darmowe pudełka do spania dla dzieci. W krajach rozwijających się opracowywane są również projekty z zakresu zdrowia publicznego, których celem jest dostarczenie pudełek do matek znajdujących się w najcięższej sytuacji materialnej.

W Stanach Zjednoczonych trzy stany wprowadziły program darmowych pudełek dla noworodków, w zamian za wypełnienie ankiety internetowej. Firmy oferujące komercyjnie dziecięce pudełka działają już m.in. we Francji i Australii.

Jak deklaruje Kate Compton Barr z firmy Baby Box “dziecięce pudełka reprezentują proste, powracające do podstaw rozwiązanie, co w świecie wszechobecnych urządzeń z bezprzewodowym internetem nabiera dla rodziców wartości”.

Nagła śmierć łóżeczkowa występuje najczęściej po pierwszych 6 miesiącach życia dziecka, czyli wtedy, gdy rodzice są już mocno wyczerpani i mniej skupieni na przygotowaniu bezpiecznego miejsca do snu dla swojego dziecka. Zmęczony rodzic często pozwala, żeby dziecko spało w nieodpowiednim miejscu – na poduszkach lub kanapie (które są bardziej niebezpieczne niż łóżeczko), nawet jeśli w domu jest kołyska. Zaoferowanie rodzicom lekkiego, przenośnego miejsca do spania może ułatwić przestrzeganie wskazówek dotyczących bezpieczeństwa podczas snu.

Nie jest do końca jasne, czy spadek śmiertelności niemowląt w Finlandii wynikał z zastosowania samego pudełka, czy również poprawy systemu opieki okołoporodowej i niemowlęcej. Nikt jednak nie wątpi, że niedrogie, bezpieczne, przenośne miejsce do spania jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla rodziców, jak i dla niemowląt, szczególnie jeśli brakuje alternatyw.