7 lat temu

Ekstremalna wycieczka do 27 najgorszych miejsc na świecie

Każdego roku agencja doradztwa personalnego Mercer ogłasza listę najgorszych miast do życia, bazując na indeksie jakości życia. Zobaczcie, gdzie nie chcielibyście pojechać – nawet na wakacje.

Ranking jest jednym z najbardziej szczegółowych. Przygotowywany jest co roku, aby pomóc międzynarodowym firmom solidnie zrekompensować pracownikom niedogodności związane z wypełnianiem zobowiązań zawodowych za granicą.

Porównując 450 miast na całym świecie, Mercer stara się ustalić najlepszą oraz najgorszą jakość życia, bazując na następujących danych:

  • otoczenie polityczne i społeczne (stabilność polityczna, przestępczość, egzekwowanie prawa)
  • środowisko gospodarcze (przepisy kursowe walut, usługi bankowe)
  • otoczenie społeczno-kulturowe (dostępność mediów, cenzura, ograniczenia wolności osobistej)
  • względy medyczne i zdrowotne (usługi medyczne, choroby zakaźne, usuwanie odpadów, zanieczyszczenie powietrza)
  • szkoły i edukacja (standardy i dostępność szkół międzynarodowych)
  • instytucje publiczne i transport (prąd, woda, transport publiczny, natężenia ruchu)
  • rekreacja (restauracje, teatry, kina, obiekty sportowe i rekreacyjne)
  • towary konsumpcyjne (dostępność żywności/dzienna konsumpcja, samochody)
  • kwestie mieszkaniowe (wynajem mieszkań, sprzęt gospodarstwa domowego, meble, usługi serwisowe)
  • środowisko przyrodnicze (klimat, klęski żywiołowe).

Na tej podstawie sporządza listę 230 krajów. Poniżej znajdziecie 27 miast znajdujących się na szarym końcu zestawienia.

27. Taszkient, Uzbekistan – stolica kraju. Centralna Azja zmieniła się pod względem gospodarczym, kulturowym i architektonicznym od 1991 roku, ale słaba jakość powietrza jest postrzegana jako duży problem dla miasta.

26. Lome, Togo – miasto jest największe w kraju i utrzymuje wysokie wskaźniki bezrobocia. Jego infrastruktura pogarsza się, a afrykański naród na co dzień napotyka problemy związane z warunkami życia i gromadzeniem śmieci.

25. Biszkek, Kirgistan – w centrum gospodarczym kraju utrzymuje się bardzo wysokie ubóstwo.

24. Abidżan, Wybrzeże Kości Słoniowej – to stolica ekonomiczna Wybrzeża Kości Słoniowej, ale brytyjska ambasada wydała ostrzeżenie, aby nie podróżować tam, jeśli nie jest to konieczne. Brutalne przestępstwa mogą nastąpić w każdej chwili, a miasto jak i kraj ma „wysokie zagrożenie terroryzmem”.

23. Addis Abeba, Etiopia – mimo iż stolica przeżywa boom budowlany, wielu jego obywateli żyje w skrajnym ubóstwie.

22. Harare, Zimbabwe – stolica, jak i reszta kraju, cierpi z powodu ucisku rządu, kierowanego przez Roberta Mugabe. Miasto jest również zdominowane przez biedę, a miliony obywateli głodują z powodu nieurodzaju większości upraw.

Ludzie stojący w kolejce do banku aby wypłacić pieniądze.

21. Aszchabad, Turkmenistan – miasto jest w dużej mierze kontrolowane przez rząd, głównie za sprawą zatrudnienia przez przedsiębiorstwa państwowe. Niestety cierpi na chroniczne niedobory wody na skutek złego zarządzania państwowego, co jest wyniszczające dla obywateli, ponieważ temperatura dochodzi tam aż do 47,2 stopni Celsjusza (dane z 2015 roku).

20. Lagos, Nigeria – największe miasto tego kraju walczy z zagrożeniami środowiskowymi, takimi jak coroczne przypływy. Obywatele są stale w niebezpieczeństwie, ze względu na porwania i zabójstwa.

19. Abudża, Nigeria – podobnie jak Lagos miasto cierpi z powodu wysokich wskaźników przestępczości i przemocy. Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje podróżnych, iż można tam “zostać porwanym, znaleźć się w sytuacji ataku terrorystycznego lub innego brutalnego incydentu”.

18. Dhaka, Bangladesz – Dhaka jest jednym z najbardziej zaludnionych miast świata. Eksport odzieży buduje jego gospodarkę. Jednak warunki pracy i prawa człowieka, jak również ubóstwo większości obywateli, są mocno krytykowane. Lokalny rząd regularnie poddawany jest kontroli organizacji charytatywnych na całym świecie.

17. Duszanbe, Tadżykistan – ubóstwo i niedobory energetyczne stanowią ogromny problem dla miasta i całego kraju. Bank Światowy ostrzega również, że prowadzenie działalności gospodarczej jest trudne ze względu na niewystarczającą infrastrukturę.

16. Antananarivo, Madagaskar – miasto podobnie jak reszta kraju, zależy silnie od rolnictwa. Jednak niestabilność polityczna utrudnia jakąkolwiek szansę na trwały rozwój.

15. Ouagadougou, Burkina Faso – miasto jest w stanie ciągłego zagrożenia atakami terrorystycznymi. W 2016 roku Al-Kaida zbombardowała popularny hotel, zabijając 29 osób.

14. Trypolis, Libia – miasto zostało przejęte przez dwóch rywalizujących ze sobą watażków w 2015. W lecie tego roku zniszczono główny port lotniczy miasta, a wszystkie zagraniczne ambasady zostały zamknięte. Miasto jest też zalewane falą imigrantów.

13. Niamey, Niger – protesty, korupcja administracji państwowej oraz lokalne ubóstwo zapewniły miastu 13 miejsce na liście.

12. Bamako, Mali – miasto przeżywa gwałtowny wzrost populacji, co powoduje zwiększenie problemu ubóstwa.

11. Nawakszut, Mauretania – miasto do 1958 było małą, mało ważną wioską, aż gwałtownie urosło do jednego z największych na Saharze. Jednak przeludnienie, ubóstwo i susze spowodowały wypełnienie miasta slumsami.

10. Konakry, Republika Gwinei – to portowe miasto boryka się z kwestiami bezpieczeństwa osobistego. Przemoc, protesty i strajki sieją spustoszenie w Konakry.

9. Kinszasa, Demokratyczna Republika Konga – konflikty etniczne szerzą się w całym kraju. Organizacje pozarządowe próbują interweniować, aby zapewnić pomoc i dostawy żywności dla miasta i reszty kraju.

8. Brazzaville, Kongo – korupcja rządu wywołała ogromne protesty w mieście, które doprowadziły do ​​śmierci wielu osób z rąk policji.

7. Damaszek, Syria – miasto doświadcza ciągłej przemocy i ataków terrorystycznych, które determinują codzienne życie mieszkańców i imigrantów.

6. Ndżamena, Czad – miasto w jednym z najbiedniejszych krajów świata doświadcza cierpienia z rąk wojującego islamistycznego ugrupowania Boko Haram. Grupa przeprowadza częste samobójcze zamachy.

Prezydent Czadu, Idriss Deby Itno

5. Chartum, Sudan – jest drugim co do wielkości miastem w Sudanie. Jest to kluczowe miejsce rekrutacji do ISIS.

4. Port-au-Prince, Haiti – w mieście roi się od przemocy, przez co jest niezwykle niebezpieczne dla podróżnych. Gwałty i rabunki są powszechne.

3. Sana, Jemen – największe miasto w Jemenie zostało zniszczone przez naloty Arabii Saudyjskiej, w miarę jak kraj stał się polem bitwy w wojnie pomiędzy Iranem a Arabią.

2. Bangui, Republika Środkowoafrykańska – stolica jest bardzo słaba, a wielu obywateli polega tylko na pomocy zagranicznej, aby przetrwać. Gwałtowne starcia pomiędzy grupami wybuchają regularnie na terenie miasta.

1. Bagdad, Irak – stolica poniosła poważne szkody infrastrukturalne w trakcie kilku wojen i stosowanej przemocy. Nadal boryka się z zagrożeniem związanym z ISIS.

Źródło: Business Insider