7 lat temu

Zjednoczone Emiraty Arabskie planują wybudowanie miasta na Marsie!

Zaledwie 40 lat temu Dubaj był małą wioską rybacką, do której dochodziła zaledwie gruntowa droga. Dziś jest to jedno z największych i zdecydowanie futurystycznych miast na świecie – perła Zjednoczonych Emiratów. Razem ze sztucznym archipelagiem w kształcie palmy i najwyższymi budynkami świata, zyskało status jednego z najambitniejszych i najszybciej zrealizowanych projektów architektonicznych. Teraz Zjednoczone Emiraty chcą pójść krok dalej i wybudować miasto na Marsie.

Podczas szczytu World Government Summit w Dubaju wiceprezydent i premier ZEA i emiratu Dubaju, szejk Mohammeda bin Rashid Al Maktoum ogłosił, że celem kraju będzie zbudowanie “mini miasta i społeczności na Marsie” przy współpracy międzynarodowej.

“Dążymy do wielkich rzeczy, dlatego wraz z moim bratem zdecydowaliśmy, że ZEA dołączy do globalnych wysiłków posłania ludzi na Marsa” ogłosił Al Maktoum.

Projekt “Mars 2117” nie jest przewidziany do szybkiej realizacji, to raczej jak mówił Al Maktoum “ziarno, które siejemy dziś, by owoce mogły zabrać przyszłe pokolenia, kierowane pasją do nauki i postępem ludzkiej wiedzy”.

Szejk nie powiedział, jak projekt zostanie przeprowadzony. W planach jest miasto wielkości Wrocławia – liczące 600 tysięcy mieszkańców.

Nie jest to pierwszy raz, gdy politycy ogłaszają swoje gigantyczne plany. Jednak Mars jest projektem dla zdeterminowanych. Do tej pory jedynie Stanom Zjednoczonym udało się osadzić na planecie lądownik. Kolejne wyzwania to bezpieczny transport astronautów, utrzymanie ich przy życiu oraz przy zdrowych zmysłach.

Agencja Kosmiczna Zjednoczonych Emiratów Arabskich, utworzona zaledwie w 2014 roku, planuje wysłać na orbitę Marsa misje “Nadzieja” w 2021 roku. Kraj nie posiada własnych rakiet do startu, ale ma dużo pieniędzy oraz doświadczenie w realizacji wielkich przedsięwzięć. Dodatkowo w kraju brak wielu biurokratycznych i politycznych struktur, które mogą spowalniać działania. Jeśli ktoś ma zbudować miasto na Marsie to kraj, który już stworzył niesamowite miasto na ziemi.