7 lat temu

SpaceX planuje wysłanie dwóch milionerów na księżyc!

SpaceX jest na dobrej drodze, by stać się pierwszą prywatną firmą w historii, która organizować będzie transport astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną w 2018 roku. Jakby tego było mało Elon Musk ogłosił, że spółka planuje również wysłać z dwie prywatne osoby na orbitę księżyca zaledwie 6 miesięcy po pierwszym transporcie załogi na stację kosmiczną.

“Myślę, że to będzie naprawdę ekscytująca misja, wysyłanie ludzi w kosmos znowu staje się ekscytujące” powiedział w czasie konferencji prasowej Musk.

Planowana ekspedycja będzie pierwszą wizytą człowieka na Księżycu po 45 letniej przerwie. Przedsięwzięcie finansują 2 prywatne osoby, które zgłosiły się do SpaceX ze swoją propozycją. Nazwiska śmiałków pozostają anonimowe.

Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem rakieta Falcon Heavy wyniesie załogę Crew Dragon i dwóch komercyjnych pasażerów na orbitę księżyca pod koniec 2018. Trwająca 7 dni misja okrąży księżyc w liczącej około 560 tysięcy kilometrów podróży, zanim powróci na ziemię.

Falcon Heavy – najnowsza rakieta projektu SpaceX czeka na swój pierwszy start, który ma zostać dokonany jeszcze w tym roku. Crew Drogon ma już doświadczenie w transporcie ludzi na międzynarodową stację kosmiczną. Najnowszą modyfikacją podczas przyszłorocznego lotu na księżyc ma być udoskonalony system komunikacji umożliwiający sprawniejszy przepływ informacji.

Historia pokazuje, że kosmiczne podróże oraz rozwój technologii rakietowych rzadko kiedy realizowany był zgodnie z zaplanowanymi terminami – nieprzewidziane eksplozje oraz opóźnienia stanowią normę. Wygląda jednak na to, że planowana misja jest na dobrej drodze by wyprzedzić NASA z ich projektem wysłania astronautów na orbitę Księżyca w 2019 lub 2020 roku. Jeśli jednak Agencja zdecyduje się wykorzystać w czasie misji rakiety SpaceX Musk deklaruje oddanie im pierwszeństwa startu.

“Myślę, że to nieważne, czy będziemy pierwsi czy drudzy, to co się liczy to rozwój technologii kosmicznych. Im więcej startów tym lepiej” komentuje Musk.