7 lat temu

Wyspa w kształcie odcisku palca

 

Baljenac lub Bavljenac, chorwacka wyspa, stała się w ostatnim czasie ogromną atrakcją turystyczną. Wszystko za sprawą swojego kształtu, ponieważ z lotu ptaka wygląda niczym ogromny odcisk palca. Chorwacki rząd już podjął usilne starania o wpisanie wyspy na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wyspa należy do archipelagu Šibenik i liczy zaledwie 1,4 km kwadratowe powierzchni. Jej cechą charakterystyczną jest sieć kamiennych murków, które z góry wyglądają dokładnie jak linie papilarne. Co ciekawe, wyspa liczy tylko 500 metrów długości, natomiast kamienne mury aż 23 kilometry! Mają one długą tradycję, a ich wspólną cechą charakterystyczną jest przede wszystkim funkcjonalność. Stanowiły granice pomiędzy sąsiadującymi polami uprawnymi, a także ochraniały rośliny przed wiatrem. Murki budowane były głównie przez mieszkańców pobliskiej wyspy. Rankiem całe rodziny przypływały na wyspę – kobiety zajmowały się uprawą pola, natomiast mężczyźni wypływali w morze celem połowu ryb. Wieczorem wszyscy razem wracali do domu.

Obecnie wyspa jest bezludna. Stanowi atrakcję turystyczną i oczekuje na wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto więc pospieszyć się ze zwiedzaniem, zanim zostanie zalana przez tłum turystów.