7 lat temu

Wyglądamy na swoje imiona

Źródło: Pixabay

Jeśli masz na imię Ania, to pewnie wiele osób, nie znając cię, właśnie takie imię ci przypisze. Mamy niezwykłą zdolność dopasowywania imion do nieznanych osób.

Nowe badania zostały opublikowane w American Psychological Association, które pokazują, że z zadziwiającą łatwością jesteśmy w stanie przypisać imię do twarzy obcych nam osób. Badacze twierdzą, że tak duży odsetek przypadkowych trafień może mieć związek ze stereotypami, które krążą wokół imion.

Co to znaczy? Do wielu imion jesteśmy w stanie przypisać wygląd osoby, która z tym imieniem nam się kojarzy. Przykładowo  i potocznie mówiąc Wiesiek, Zdzisiek, Marysia, Helga, Grażyna zazwyczaj wyglądają na swoje imiona. Każdy z nas ma, co zadziwiające, wyjątkowo zbliżony obraz osoby o danym imieniu.

Badacz Yonat Zwebner wraz z zespołem prowadzili eksperymenty, w których wzięli udział mieszkańcy Izraela i Francji. Każdy polegał na tym, aby z listy 4-5 imion wybrać to, które najbardziej będzie pasowało do twarzy zaprezentowanej na fotografii.

7

Naukowcy podczas badań brali także pod uwagę wiek czy przynależność etniczną.

Zespół Yonat Zwebner zauważył, że efekt był specyficzny, pod względem kulturowym. Jeden z eksperymentów przeprowadzano z udziałem studentów z Izraela i Francji na twarzach oraz imionach izraelskich i francuskich. Okazało się, że Francuzi wypadali lepiej, niż gdyby działali wyłącznie losowo, dopasowując wyłącznie francuskie twarze i imiona, a studenci z Izraela, dopasowując tylko izraelskie fizjonomie oraz imiona.

Naukowcy postanowili przeprowadzić ten eksperyment na komputerze i nauczyć go dopasowywania imion do twarzy. Wykorzystano do tego ponad 94 tysiące zdjęć i okazało się, że maszyna także osiągnęła wynik znacznie wyższy od przypadkowych trafień.

Znamy ten proces [tzw.samospełniające się proroctwo] z innych stereotypów, np. etnicznych bądź płciowych, w przypadku których oczekiwania innych czasem wpływają na to, kim się stajemy – mówi doktor Zwebner – Wcześniejsze badania wykazały, że istnieją kulturowe stereotypy związane z imionami, włączając w to wygląd. Ludzie wyobrażają sobie na przykład, że ktoś o imieniu Bob z większym prawdopodobieństwem będzie mieć okrągłą twarz niż osoba o imieniu Tim. Sądzimy, że z czasem te stereotypy mogą wpływać na wygląd czyjejś twarzy – dodaje.

Co to oznacza? Patrząc z humorystycznej strony, Wiesiek na zawsze pozostanie Wieśkiem. Wygląda więc na to, że jeśli nie podoba nam się imię, które jest nacechowane stereotypowo, to nie możemy od niego uciec, bo nasze ciało się do niego „upodabnia”. Niesamowite, jak wielki wpływ na człowieka ma psychika.