7 lat temu

Ochotnicy do eksperymentu kosmicznego poszukiwani!

Misją będzie… leżenie w łóżku przez 2 miesiące.

Badanie wpływu mikrograwitacji na organizm człowieka byłoby niezwykle drogie jeśli eksperymenty tego rodzaju chcielibyśmy przeprowadzać w przestrzeni kosmicznej. Dlatego też francuscy naukowcy znaleźli tańszy sposób na analizowanie jej skutków – płacąc ochotnikom za bezczynne leżenie w łóżku przez 60 dni.

Naukowcy z Instytutu Medycyny Kosmicznej i Fizjologii we Francji poszukują 24 zdrowych mężczyzn, w wieku od 20 do 45 lat, w dobrej kondycji, którzy nie palą i podejmą się najnudniejszego zadania we wszechświecie.

W zamian za 16 tysięcy euro ochotnicy zostaną poddani wielu testom, po czym zostaną całkowicie uziemieni na kolejnych 60 dni (łączny czas eksperymentu to 88 dni). Brzmi zachęcająco?

Oznacza to, że w tym czasie każda czynność, zaczynając od jedzenia poprzez korzystanie z toalety, będzie wykonywana w pozycji leżącej na łóżku, z ciałem pochylonym pod lekkim kątem -6 stopni, z głową do dołu. Dodatkowym warunkiem jest, aby przynajmniej jedno ramię cały czas znajdowało się w kontakcie z powierzchnią łóżka.

Eksperyment zatytułowany “koktajl” ma odtwarzać warunki jakich doświadczają kosmonauci przebywając na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Straty na zdrowiu mają być rekompensowane poprzez specjalny koktajl suplementów.

Nasze ciała w ewoluowały w taki sposób, by wynieść jak najwięcej korzyści z panującej na ziemi grawitacji. W naturalny sposób ściąga ona krew z naszego mózgu lecz również pomaga zapewnić odpowiednią cyrkulację krwi w czasie przebywamy w pozycji pionowej.

W krótkiej perspektywie czas spędzony w stanie swobodnego upadku może powodować u astronautów zawroty głowy w wyniku niższego ciśnienia krwi i powolnego spadku jej objętości – zjawisk, z którymi również naziemni ochotnicy będą musieli się zmierzyć.

“W tych specyficznych warunkach system sercowo-naczyniowy zostaje szczególnie obciążony. Nie jest on już w stanie sprostać takiemu samemu wysiłkowi jak przed wylotem w kosmos. Po upływie paru tygodni pogarszają się zdolności mięśni pleców, a także w dolnych partiach naszego ciała, zmniejsza się gęstość kości, zdolności naszego systemu immunologicznego pogarszają się” ostrzegają naukowcy.

W celu zwalczenia tych skutków naukowcy testują specjalną mieszaninę przeciwutleniaczy i środków przeciwzapalnych w postaci kapsułek, które ochotnicy będą zażywać z jedzeniem.

„Połowa uczestników nie będzie przyjmować niczego, a druga połowa dostawać będzie koktajl z kapsułek, stąd nazwa badania, które mają przeciwdziałać reperkusjom przebywania w stanie nieważkości” – skomentował autor eksperymentu. Pierwszą rundę testów w instytucie podjęli sami badacze – 12 z nich postanowiło poddać się wyzwaniu.

Podobny eksperyment w 2014 r. przeprowadziło NASA, płacąc ochotnikowi 18 tysięcy $ za 3 miesiące w łóżku. Większość tego czasu spędził grając w gry komputerowe, rozmyślając lub zwyczajnie umierając z nudów. Jak wspomina biorący udział w eksperymencie Andrew Iwanicki po jego zakończeniu “walczyłem o to, żeby utrzymać się na nogach i z czasem było to coraz trudniejsze”. Tego rodzaju doświadczenia na pewno nie są wskazane dla osób o słabej odporności mentalny oraz tych, którzy potrzebują stałej fizycznej stymulacji. Jeśli jednak uwielbiacie spędzać czas w łóżku i macie możliwość zrobienia sobie przerwy w życiu czemu nie?

Zgłoszenia on-line można dokonać TUTAJ (francuski wymagany!).