7 lat temu

Matematyka cię denerwuje? Masz to w genach

Źródło: Pixabay

Nasze geny odgrywają znaczącą rolę w tym, jak czujemy się, stając przed danym wyzwaniem. Dla niektórych mierzenie się z matematyką może być powodem do niepokoju.

Nowe badania były prowadzone przez King’s College w Londynie. Zespół naukowców podkreśla, że gdy nie radzimy sobie z zadaniami z matematyki czy geografii, może to zniechęcać nas do używania tych podstawowych umiejętności w codziennym życiu. A przecież wiedza przestrzenna i proste obliczenia są potrzebne chociażby do umeblowania domu czy zrobienia zakupów.

U podstaw odczuwania dyskomfortu lub niepokoju przed matematyką i innymi przedmiotami ścisłymi, leżą czynniki genetyczne i środowiskowe.

Według naukowców, niezbędnym jest zidentyfikowanie konkretnych genów, odpowiadających za te negatywne emocje. Mogłoby to przyczynić się do zmniejszenia lęku przed niektórymi zagadnieniami. Badacze utrzymują, że jeśli inne geny odpowiadają, na przykład za lęk przestrzenny, a inne za lęk przed matematyką, to należy inaczej podchodzić do tych emocji.

Naukowcy przeprowadzili badania na bliźniętach –  zbadali ponad 1400 par w wieku od 19 do 21 lat. Przyglądali się trzem rodzajom lęków – przed matematyką, przestrzennemu oraz ogólnemu. Wszystkie formy lęku wykazały istotny komponent genetyczny z DNA tłumacząc ponad jedną trzecią różnicy między ludźmi. Przykładowo: bliźnięta, które wychowywane są przecież w tym samym środowisku, mają inne zainteresowania. Jedno woli jazdę na rowerze,a inne jazdę samochodem. Wszystkie te różnice uzasadnione są także różnicami w genach.

Zespół badaczy zaobserwował także, że umiejętności takie jak granie w gry komputerowe czy jazda na rowerze, są związane z różnymi rodzajami lęków. Osoba, która posiada dwie wyżej wymienione umiejętności, nie cierpi na lęk przestrzenny, ale może odczuwać lęk przed matematyką.

Źródło: Pixabay

Zaobserwowano także, że lęk we wszystkich trzech dziedzinach jest wyższy u kobiet niż u mężczyzn. Naukowcy podkreślają jednak, że niekoniecznie może to odzwierciedlać realny poziom lęku przed np. matematyką.

Raczej spowodowane jest tym, że kobiety chętniej i wyraźniej pokazują emocje. Ważną rolę gra także stereotyp, że przedmioty ścisłe są “dla mężczyzn”, więc panowie niechętnie przyznają, że nie przepadają za matematyką.

Badania mają istotne znaczenie dla wczesnego wykrywania lęku przed przedmiotami ścisłymi u dzieci. Już w łonie matki będzie można zbadać geny, które odpowiadają za zwiększony lęk przed matematyką i interweniować w celu zmniejszenia go. Spowoduje to większą wydajność dziecka w tej dziedzinie i ograniczy narażenie go na niepotrzebny stres.