7 lat temu

Elektorniczne papierosy szkodliwe dla serca

Mogą zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca – ogłosili naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Zespół odkrył że u 16 palących e-papierosa osób wzrosły dwa czynniki ryzyka chorób serca w porównaniu z 18 osobami, które nie paliły. Wzór był ewidentnie widoczny jednak z powodu małej ilości uczestników wyniki nie są jeszcze ostateczne – przy tak małej grupie 2 lub 3 osoby mogą znacząco wpłynąć na wynik. Ponadto niektórzy palacze e-papierosów używają wkładu tytoniowego, co może mieć odmienny wpływ na stan ich zdrowia.

Mimo to badanie i tak jest interesujące, ponieważ jak do tej pory środowisko medyczne nie dysponuje wystarczającą ilością informacji, aby stwierdzić, czy e-papierosy są bezpieczne czy nie.

W trakcie badania palacze elektronicznych papierosów wykazywali się wyższym pulsem, co świadczy o wyższym poziomie adrenaliny w sercu, która stanowi podwyższone ryzyko chorób serca. Sprawia to, że serce palaczy znajduje się cały czas w trybie wzmożonej aktywności. Naukowcy zauważyli również oznaki stresu oksydacyjnego (który zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca) jak również nierównowagi pewnych cząsteczek ochronnych, które mogą powodować utwardzanie i zwężenie tętnic.

Wcześniejsze badania wykazały już związek pomiędzy e-papierosami a stresem oksydacyjnym jak również związek z występowaniem zapalenia płuc. Przebadano również toksyczność oparów e-papierosów. Nikotyna – uzależniająca substancja znajdująca się zarówno w dymie jak i elektronicznych papierosach znana jest z podwyższania poziomu adrenaliny. Aby upewnić się, że badanie zmierzy długoterminowe efekty wdychania dymu a nie tylko stwierdzi obecność nikotyny, uczestnikom zakazano używania e-papierosów w dniu testów.

Teraz pozostaje porównanie e-papierosów z tradycyjnymi i zbadanie ich wpływu na choroby serca, tak aby stwierdzić jakie dokładnie efekty dla systemu krążenia powodują elektroniczne papierosy.