7 lat temu

Szamani – mistyczna elita

Żyją pomiędzy światem realnym , a światem duchów, są uzdrowicielami, prorokami i znawcami snów. Stanowią trwały i nieodłączny element życia społecznego oraz posiadają tajemną wiedzę potrzebną w trudnych sytuacjach. Kim są współcześni szamani?

Szamanizm jest zespołem wierzeń i praktyk duchowych, wywodzących się z epoki kamienia. Praktykowany jest w niemalże wszystkich rejonach świata – w Ameryce Północnej i Południowej, Australii, Japonii, Tybecie, Indonezji, Nepalu czy Mongolii.

Określenie szaman pochodzi od syberyjskiego określenia saman, oznaczającego „tego, który jest w stanie podniecenia, poruszenia lub uniesienia”. Wszystkie kultury szamanistyczne łączy przekonanie, że świat jest pełen niewidzialnych bóstw i duchów, które w znacznym stopniu wpływają na życie człowieka. Szaman, wprawiając się w odmienne stany świadomości, ma za zadanie się z nimi kontaktować. Podczas ekstatycznych transów jego dusza odbywa podróż w poszukiwaniu wizji, wędrując do nieba lub do krainy podziemi. Grając rolę pośredników pomiędzy duchami, a światem realnym, szamani potrafią uzdrawiać chorych, przewidywać przyszłość, wpływać na pogodę i interpretować sny. Zdarza się, że szamani czasami dziedziczą siły magiczne po przodkach, lecz najczęściej otrzymują je w wyniku objawienia, podczas snu, poważnej choroby lub przejściowego zachwiania psychicznego.

W 1932 roku rosyjski antropolog A.A. Popow badał zwyczaje panujące wśród rosyjskich ludów szamańskich. Tamtejsi szamani twierdzili, że podczas transu schodzą do świata podziemnego, gdzie spotykają magiczne zwierzęta, które prowadzą ich do duchów odpowiedzialnych za choroby. Bardzo ważnym elementem szamańskiej medycyny są pieśni, bowiem to właśnie za pomocą dźwięków szamani nawiązują kontakt z bóstwami. Mogą to być pieśni bez słów, bicie w bębny lub odgłosy natury. Szamani twierdzą, że w takim stanie uniesienia odbywają podróż do królestwa dusz, bóstw i duchów, stając się pomostem pomiędzy światem realnym, a boskim. Tworząc elitę w swej społeczności, są strażnikami duszy każdego jej członka.