7 lat temu

Jak skutecznie oszczędzać czas?

Każdy z nas ma do wykorzystania 24 godziny doby, a to w jaki sposób je sobie zaplanujemy jest naszą indywidualną sprawą. Często jednak z ust, głównie młodych ludzi usłyszeć można utarte stwierdzenia „doba powinna mieć 48 godzin”, „nie wystarczy mi doby, żeby to skończyć” czy „mam za mało czasu, z niczym się nie wyrabiam”. Oczywistym jest, że czasu nie można sobie dokupić, ale dobra organizacja i stosowanie prostych ułatwień, pozwoli nam ten czas zaoszczędzić. Jak? Odpowiedź znajdziecie poniżej!

Forbes wyszedł z propozycją zorganizowania czasu tak, aby nie zgubić się w natłoku codziennych obowiązków oraz nie marnotrawić cennych minut, które często wydają się nam płynąć znacznie szybciej niż innym. Oto kilka rad.

  1. Spotkania na stojąco

Wszelkie spotkania biznesowe bądź towarzyskie powinny odbywać się na spacerze – na Zachodzie jest to już normą. Nikogo nie dziwi tam widok elegancko ubranych mężczyzn lub kobiet omawiających umowę przy wysokich parkowych stolikach. Zalet takiego rozwiązania jest wiele: takie spotkanie jest zazwyczaj krótsze, a Ty sam możesz regulować czas jego trwania; mózg jest znacznie bardziej aktywny na świeżym powietrzu, niż w zamkniętym pomieszczeniu, tak więc spotkanie może okazać się bardziej owocne; chodzenie jest znacznie zdrowsze od siedzenia, więc im więcej w ciągu dnia chodzisz, tym lepiej dla Twojego organizmu.

  1. Poleganie na współczesnych technologiach

Nie jest tajemnicą, że współcześnie każdy korzysta z mniej lub bardziej nowoczesnych telefonów. Specjaliści radzą jednak, aby zainwestować w dobry sprzęt z mocnym procesorem i niezawodną baterią. Dlaczego? Otóż posiadając smartphone z baterią, która spokojnie wytrzyma cały dzień, możesz robić wiele różnych rzeczy na bieżąco. W sytuacji gdy wpadnie Ci wolne 15 minut, np. podczas jazdy tramwajem,  możesz zapłacić rachunki, przejrzeć dokumenty czy zrobić listę zakupów. Niezawodna bateria jest zatem bardzo ważna, bowiem im szybciej ładują się Twoje urządzenia, tym mniej czasu tracisz.

  1. Używanie przydatnych aplikacji

Warto wybierać i instalować aplikacje przydatne nam w życiu codziennym. Przeglądanie Internetu, celem odnalezienia ważnych informacji zajmuje zazwyczaj sporo czasu. Może więc wybrać aplikację, która zarchiwizuje nam wszystkie przydatne i najczęściej używane strony, bez potrzeby ciągłego przeszukiwania Internetu?  Wszelkie aplikacje bankowe czy branżowe oraz te związane z Social Media również mogą okazać się niezwykle przydatne.

  1. Odpoczynek i medytacja

Rada powtarzana od wieków może stać się niezwykle przydatna i przynieść wymierne korzyści w oszczędzaniu cennego czasu. Zestresowani wykonujemy powierzone zadania dwa razy wolniej i zazwyczaj z błędami. Warto więc poświęcić 15 minut na odpoczynek lub medytację, co pozwoli uspokoić się i wyciszyć, a przede wszystkim zregenerować umysł, który będzie wówczas pracował o wiele wydajniej.