7 lat temu

Gdzie jest Stara Zelandia?

Stary Meksyk to Meksyk. Stary Jork to Jork. Ale gdzie jest Stara Zelandia?

Po raz pierwszy do Nowej Zelandii dotarł holenderski żeglarz –  Abel Tasman. Przybył tam w 1640 roku.  Nazwał wówczas odkryty ląd „Staten Landt”, czyli Ziemią Stanów  (na cześć Stanów Generalnych). Nazwa „Nowa Zelandia” pojawiła się 23 lata później. Tasman początkowo myślał, że dotarł na wyspę należącą do Argentyny.

Jego pierwsza łódź została zaatakowana przez tubylców,  co było powodem rezygnacji Tasmana z dalszego odkrywania nowej ziemi. Kolejny odkrywca pojawił się tam sto dwadzieścia siedem lat później, czyli w 1769 roku. Był nim James Cook. Rok 1769 był rokiem kolonizacji Nowej Zelandii.

Wkrótce po tym, holenderscy kartografowie Hendrik Brouwer i Joan Blaeu zorientowali się, że te duże wyspy nie były w rzeczywistości część Ameryki Południowej.  Blaeu nazwał ten  obszar Nieuw Zeeland (Zeeland po nazwie holenderskiej prowincji).

Anglik James Cook był aż trzy razy w  Nieuw Zeeland w 1770. W trakcie swojej podróży dookoła świata  Cook i jego załoga zgubili się i trafili właśnie do Nieuw Zeeland, która była stosunkowo nieodkryta przez ludzi Zachodu.  To właśnie on jest odpowiedzialny za anglojęzyczną nazwę „New Zeland”. Co więcej – sporządzone przez niego mapy zmieniły myślenie o zarysach lądów i mórz.

Nie było obszaru nazwanego „Starą Zelandią”. Zelandia Została „Nową”, ponieważ powtórnie ją odkryto i zmieniono nazwę.

W 1907 roku Nowa Zelandia dostała status brytyjskiego dominium, 24 lata później przyznano jej już pełną niezależność w sektorze polityki – wewnętrznej i zagranicznej, czyli Nowa Zelandia zyskuje status niepodległego państwa.

Co więcej, można powiedzieć, że Nowa Zelandia ma pecha do nazw miast. Pochodzą one od nazwisk, na przykład stolica nazwana została Wellington (nazwa pochodzi od Arthura Wellesleya – zwycięscy Bitwy pod Waterloo). Z kolei jednym  z większych miast jest Auckland. Co ciekawe, właśnie w tym mieście znajduje się najwyższa budowla półkuli południowej – Sky Tower.

Pierwsze lata Nowej Zelandii to konflikty między Maorysami a brytyjskimi kolonizatorami. W 1809 roku miał on największe nasilenie. Głównym powodem konfliktu było pobicie maoryskiego wodza za nieposłuszeństwo,a kilka dni później wymordowanie całej załogi statku, na którym ów marynarz pracował. Co więcej, ka­ni­balizm był typowym zjawiskiem u Maorysów, głównie wobec jeńców wo­jen­nych. To właśnie ten fakt po­wstrzy­mał na pewien czas wyprawy Eu­ro­pej­czy­ków do Nowej Zelandii, co wiązało się z  przedłużaniem ostatecznej kolonizacji wyspy.

Nowa Zelandia to państwo wyspiarskie położone nad Oceanem Spokojnym. Posiada ciekawą historię, piękne miejsca, tam kręcono Władcę Pierścieni. Zaobserwować tam również można zorze polarną – aurora australis. Niezwykle miejsce, z niespotykaną roślinnością oraz zwierzętami.