7 lat temu

Czarny burger – japoński przysmak dostępny w Polsce

Burger King, z okazji pięciolecia obecności marki w Japonii, postanowił zaskoczyć swoich klientów i w swojej ofercie zaproponował czarnego hamburgera. Zaskakujące kanapki trafiły do sieci restauracji pod nazwami KURO Pearl oraz KURO Diamond. Jeżeli myślicie, że tego specjału zakosztować możecie jedynie w Japonii to jesteście w grubym błędzie – od pewnego czasu czarne burgery dostępne są również w Polsce!

Burgery, swój czarny kolor zawdzięczają dwóm tajemniczym składnikom – atramentowi kałamarnicy w sosie oraz węglowi bambusowemu w bułce i serze. Burgery zostały okrzyknięte w Japonii hitem, który bardzo szybko stał się popularny w Europie, jednak krajem europejskim który zadebiutował w serwowaniu czarnych kanapek jest… Polska! Czarne burgery można dostać w dwóch restauracjach w Poznaniu, na Starym Mieście i Jeżycach, a jak tłumaczy ich właściciel, wprowadzenie kanapek do menu miało być sposobem na przyciągnięcie klientów. W odróżnieniu od japońskiej wersji, polskie burgery barwioną sepią mają jedynie bułkę. Sepia jest czarnobrązowym barwnikiem otrzymywanym z woreczka czernidłowego mątwy. Właściciel tłumaczy, że zabarwienie sosu mogłoby zmienić jego smak, natomiast azjatycki charakter dania zapewnić ma dodanie do niego sezamu, surimi czy sosu z domieszką wasabi.

Ze względu na kosztowny, ale też bardzo czasochłonny proces barwienia bułek, czarne hamburgery stanowią edycję limitowaną poznańskich lokali i codziennie można ich dostać ograniczoną ilość. Jak zapewnia właściciel, burgery mają grono swoich zwolenników, a on sam, jest bardzo zadowolony z przeprowadzenia kulinarnego eksperymentu.