7 lat temu

Malowanie proszkowe – na czym polega ten proces?

Malowanie proszkowe to metoda wykorzystywana w lakiernictwie. Polega na nałożeniu farby proszkowej na metalową powierzchnię przewodzącą. Wykorzystuje się do tego natrysk elektrostatyczny lub elektrokinetyczny. Taką usługę wykonują profesjonaliści w lakierniach proszkowych. Na czym dokładnie polega ten proces i kiedy się go stosuje?

Lakiernie proszkowe oferują swoim klientom malowanie proszkowe. Nałożona farba proszkowa zostaje poddana później procesowi utwardzenia. Zachodzi on w temperaturze od 140 do 200 stopni Celsjusza. Lakierowanie metalowych elementów odbywa się w kabinie lakierniczej, a do wypalania służy profesjonalny piec. Taki zabieg prowadzi do stopienia nałożonego proszku i jego polimeryzacji, na skutek czego uzyskuje się polakierowaną powierzchnię. Tak uzyskana gładź jest odporna na działanie niszczących czynników atmosferycznych, chemicznych i mechanicznych. Przeczytaj więcej o dokładnym przebiegu procesu, jakim jest malowanie proszkowe: http://www.mireko.pl/malowanie-proszkowe/.

Zalety malowania proszkowego

Malowanie proszkowe możliwe jest przede wszystkim na elementach wykonanych z aluminium, stali, mosiądzu i żeliwie. Najczęściej procesowi poddaje się: stolarkę aluminiową okienną i drzwiową, kasetony reklamowe, elementy elewacji, parapety, balustrady, regały sklepowe, a także metalowe meble ogrodowe i biurowe, obudowy do sprzętu elektrotechnicznego, oprawy oświetleniowe. W tym gronie znajdują się także: akcesoria i części samochodowe, rowery, sprzęt AGD, grzejniki oraz maszyny i urządzenia przemysłowe. Sprawdza się też w malowaniu bram, regałów sklepowych, warsztatowych i laboratoryjnych, mebli ogrodowych, grzejników czy rynien Wśród zalet malowania proszkowego wymienia się przede wszystkim większą odporność metalu na korozję i lepszą ochronę przed innymi uszkodzeniami mechanicznymi, chemicznymi i atmosferycznymi. Dodatkowo zauważa się brak negatywnego działania na środowisko naturalne, co jest ważne z punktu widzenia ekologii.

(artykuł sponsorowany)