7 lat temu

Sabrina Pasterski – drugi Einstein

Sabrina Pasterski, źródło: innpoland.pl

Dziewczyna, która może zmienić nasze rozumienie i postrzeganie wszechświata, ma zaledwie 22 lata. Mówią o niej “drugi Einstein”.

Wielkie umysły na co dzień medytują nad naturą wszechświata i pracują nad innowacjami, mającymi ułatwić nam życie. Taki też miał być projekt Sabriny Pasterski, która pewnego dnia weszła do jednego z uniwersyteckich biur, licząc na akceptację jej pomysłu o jednosilnikowym samolocie. To miała być zwykła, szybka, urzędnicza decyzja, jakich wiele w Instytucie Technologii w Massachusetts (MIT), pełnym naukowców. I byłaby taka, gdyby nie fakt, że dziewczyna o rozczochranych włosach i dużych oczach, stojąca przed sekretarzem MIT, miała zaledwie 14 lat.

Nie mogłem w to uwierzyć – powiedział Peggy Udden, sekretarz MIT – nie tylko dlatego, że była młoda. Była dziewczyną.

Nie jest to bardzo szokujące, że wśród inżynierów są kobiety. W końcu mamy 2017 rok, a nie 1950. Udden miał jednak przeczucie, że 14-letnia Sabrina ma ogromny potencjał naukowy i dlatego postanowił zapoznać ją z profesorami Uniwersytetu w Cambridge. I miał rację.

Dzisiaj, czyli osiem lat później, Pasterski jest absolwentką MIT i kandydatką na studia doktoranckie Harvardu, która narobiła już w świecie fizyki sporo szumu.

Pasterski bada najbardziej skomplikowane zagadnienia fizyki, którymi zajmowali się Stephen Hawking i Albert Einstein. Jej badania obejmują zakres czarnych dziur, charakteru grawitacji i czasoprzestrzeni. 22-letnia badaczka stara się wyjaśnić zjawisko grawitacji w ramach mechaniki kwantowej. Nowe badania i odkrycia w tej dziedzinie mogą dramatycznie zmienić nasze myślenie i rozumienie tego, jak działa wszechświat.

Niezwykły talent Pasterski został zauważony przez największe organizacje świata, pracujące nad zgłębianiem wiedzy o wszechświecie. NASA zaproponowało jej pracę, pisząc, że przyjmie ją do siebie, gdy tylko będzie gotowa. W odpowiedzi Sabrina napisała: Tak, super!

Co zaskakujące, jeśli nie interesujecie się badaniami naukowymi i to w znacznie bardziej zaawansowanym stopniu niż można przeczytać w Internecie, to pewnie nie słyszeliście o Pasterski. Mimo że dziewczyna ma dopiero 22 lata, to nie posiada konta na Facebooku, Instagramie ani LinkedIn. Nie ma nawet smartfona! Jedyny ślad, jaki zostawia po sobie w sieci to blog PhysicGirl, w którym znajduje się długi katalog jej osiągnięć i bieżących spraw, nad którymi pracuje.

Pasterski wyróżnia się spośród rosnącej wciąż liczby genialnych umysłów. W ramach prowadzonych badań otrzymuje setki tysięcy dolarów dotacji od fundacji naukowych. Jednak Sabrina nie postrzega swojej działalności jak pracy. Mówi o fizyce, że jest “elegancka”, ale także “przydatna”.

Nie zniechęca jej także fakt, że w Stanach Zjednoczonych, blisko 30 procent fizyków i chemików, nie może znaleźć zatrudnienia w zawodzie.

 Kiedy jesteś zmęczony – śpisz, a kiedy nie – robisz badania – mówi z uśmiechem.