7 lat temu

Woda wprost z powietrza. Rewolucyjna technologia pozyskiwania wody pitnej!

Woda –  niezbędny składnik życia.  Jest naszym najcenniejszym towarem,  którego zasoby stale się kurczą. Co jednak gdybyśmy mogli pozyskiwać pitną wodę wprost z powietrza?

Cody Friesen założyciel Zero Mass Water postawił sobie właśnie to zadanie za cel.  “Picie wody jest fundamentalnym prawem człowieka. Jesteśmy naturalnie posiadaczami powietrza którym oddychamy, nikt jednak nie jest właścicielem wody którą piję”  to główne przesłanie motywujące naukowca. Friesen  opracował specjalny panel słoneczny, który czerpie wilgoć z powietrza, a następnie skrapla ją otrzymując pitną wodę. Każdy kto posiada w domu klimatyzator przetwarza wodę z powietrza – nie ma w tej technice większej filozofii.  Celem jest jednak stworzenie panelu słonecznego, który zamiast energii elektrycznej produkowały wodę.

W jaki sposób działa jego wynalazek?  Podobnie jak  ziarenka ryżu w solniczce –  specjalny materiał absorbuje wilgoć z powietrza, następnie woda jest pozyskiwana z materiału i oczyszczana, pozostawiając sam panel suchy. Urządzenie dodaję również wapń i magnez aby dopasować smak i pH uzyskanej wody do produktu butelkowanego. Może wytworzyć nawet do 5 litrów wody dziennie – wystarczająco by zaspokoić potrzeby spożywcze czteroosobowej rodziny.

Ponieważ panel zasilany jest tylko przez energię słoneczną może działać  niezależnie od sieci energetycznej. Ta technologia to nie tylko  krok w przyszłość – to prawdziwy skok technologiczny porównywalny z opracowaniem paneli słonecznych czy telefonów komórkowych.

Jak zachwala wynalazca panele są trwałe i łatwe w utrzymaniu. Wystarczy regularnie napełniać filtr mineralny i utrzymywać sprzęt w odpowiedniej kondycji – “jeśli masz śrubokręt krzyżakowy jesteś w stanie samodzielnie konserwować system. Wszystko jest w zasięgu ręki, system jest bardzo prosty”. Wkrótce powinny być dostęp części zamienne do urządzenia w sprzedaży internetowej.

Naukowiec z Arizona State University opracował panele z myślą o południowo wschodnich  Stanach USA,  wynalazek już cieszy się zainteresowaniem wśród konsumentów z Kalifornii i Arizony,  którzy chcą go wykorzystać do powtórnego napełniania butelek wodą.

Jednak prawdziwy przełom technologia będzie stanowić dla konsumentów w krajach rozwijających się.  Jedna na 10 osób na świecie nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej.  Postępujące zmiany klimatyczne będą tylko zaostrzać problem, generując susze w najbardziej wrażliwych regionach świata. Urządzenie pozyskujące wodę z powietrza byłoby też idealnym rozwiązaniem dla biednych rodzin żyjących w odległych od cywilizacji rejonach. Zero Mass Water  jest już instalowane w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Jordanii i Ekwadorze.